Mediat: Susi tappoi hirvenjälkien perässä olleen koiran Juvalla
Susi oli iskenyt lähellä koiranomistajan pihaa.Susi on tappanut koiran Juvalla lauantai-iltana.
Susi oli käynyt metsässä karjalankarhukoiran päälle ja murtanut koiran selkärangan, kertoo Etelä-Saimaa ja Savon Sanomat.
Maivalan metsästysseuran puheenjohtaja Mika Väänänen kertoo jutussa, että koira oli hirvenjälkien perässä metsässä. Susi oli syöksynyt koiran kimppuun ja takapuolelta purrut sen selkärangan poikki.
Susi iski parin sadan metrin päässä koiranomistajan pihalta. Talossa on kotieläimiä, kuten lampaita, vuohia ja hevosia.
Koirassa oli kymmenen sentin hampaan jäljet. Koiranomistaja ehti paikalle melkein heti, ja susi lähti karkuun.
Tapauksesta on ilmoitettu viranomaisille. Suurpetoyhdyshenkilö on perehtynyt tilanteeseen tapahtumapaikalla.
Todennäköisesti sama susi on havaittu Juvan Maivalan seudulla aiemminkin. Havainnot keskittyvät elo–syyskuuhun.
Esimerkiksi äskettäin lapsia kuljettaneen koulutaksin matkustamosta tehtiin havaintoja tien laidalla seisoskelleesta sudesta. Susi on käynyt myös pihoilla ja tallentunut riistakameraan.
Etelä-Saimaan juttuun pääset tästä.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat








