Petteri Taalas Itä-Savossa: "Suomessa on vallalla hiilinieluharha"
Hiilinielujen merkitystä korostetaan suomalaisessa ilmastokeskustelussa liian paljon, sanoi maailman ilmatieteen järjestön WMO:n suomalainen pääsihteeri professori Petteri Taalas.
Suomalainen professori Petteri Taalas johtaa Maailman ilmatieteen laitosta WMO:ta. Arkistokuva Kuva: Jarkko SirkiäHiilinielujen merkitystä korostetaan suomalaisessa ilmastokeskustelussa liian paljon. Suurin ongelma fossiilisten polttoaineiden käyttö, sanoi maailman ilmatieteen järjestön WMO:n suomalainen pääsihteeri professori Petteri Taalas Sääminki-seuran symposiumissa Savonlinnasssa.
Taalaksen mukaan suomalaisessa metsäkeskustelussa on vallalla ”hiilinieluharha”, joka voi vaarantaa metsätalouden toimentaedellytyksiä Suomessa. Taalaksen näkemyksistä kertoi Itä-Savo.
Suomalaisessa metsäkeskustelussa esiin nouseva hiilinielujen katoaminen on Taalaksen mukaan ongelma lähinnä trooppisissa metsissä, jotka eivät uusiudu samalla tavoin kuin metsät Suomessa. Metsien uudistamisesta huolehditaan Suomessa hyvin, mitä ei voida sanoa trooppisten metsien kohdalla. Niiden hävittämisestä pidättäytyminen hidastaisi merkittävästi ilmaston lämpenemistä.
Suomen kohdalla metsätaloustuotteiden valmistamisen vähentäminen johtaisi Taalaksen mukaan tuotannon siirtymisen maihin, jossa metsää ei uudisteta eikä tuotanto ole yhtä puhdasta kuin meillä.
Suomi on Taalaksen mukaan Suomi on ollut maapallon ilmastotalkoissa mallioppilas, joka on vähentänyt päästöjään kolmanneksi eniten maailmassa Tanskan ja Britannian jälkeen. Suomi leikannut ilmastonmuutosta aiheuttavia päästöjään edeltäneiden 15 vuoden aikana 36 prosentilla.
Taalas muistutti metsätalouden toimintaedellytysten turvaamisen ohella myös kotimaisen elintarviketuotannon merkityksestä ja sen toimintaedellytysten turvaamisen tärkeydestä muuttuvassa ympäristössä.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat




