Tehtaan hinta ja heikko markkina ratkaisivat – Norske Skog keskeytti selluprojektinsa Norjassa
Alkuperäisen suunnitelman mukaan kemihierretehtaan rakennustöiden oli määrä alkaa tänä vuonna.Metsäteollisuusyhtiö Norske Skog on keskeyttänyt Saugbrugsin sellutehdashankkeensa Norjan Haldenissa.
Yhtiö kertoi ratkaisustaan, kun se julkaisi toisen vuosineljänneksen osavuosikatsauksensa. Norske Skog perusteli ratkaisuaan projektin investointikustannusten nousulla ja vaikeilla markkinaolosuhteilla.
Norjalaisyhtiö on suunnitellut rakentavansa 300 000 tonnia kemihierremassaa (bcmtp) vuodessa tuottavan tehtaan. Alkuperäisen suunnitelman mukaan rakennustöiden oli määrä alkaa tämän vuoden jälkimmäisellä vuosipuoliskolla.
Yhtiö on aiemmin arvioinut investoinnin kokonaisarvoksi 1,5–2,0 miljardia Norjan kruunua eli noin 125–170 miljoonaa euroa.
Suomessa Metsä Board tuottaa kemihierremassaa Joutsenon ja Kaskisten tehtaillaan. Niiden yhteenlaskettu kapasiteetti on noin 750 000 tonnia.
Osavuosikatsauksessaan Norske Skog arvioi paperi- ja kartonkimarkkinoiden näkymät epävarmoiksi ja kannattavuuspaineiden jatkuvan lähiaikoina.
Norjalaisyhtiö kilpailee paperimarkkinoilla UPM:n ja aaltopahvin raaka-ainemarkkinoilla Stora Enson kanssa.
Yhtiön vuoden toisen neljänneksen liiketulos oli 74 miljoonaa Norjan kruunua, kun se vuotta aiemmin oli 389 miljoonaa Norjan kruunua.
Kuuden kuukauden liiketulos oli 564 miljoonaa kruunua. Tulos on syntynyt ennen kaikkea ensimmäisellä neljänneksellä. Vuonna 2024 vastaava tulos oli 296 miljoona Norjan kruunua.
Yhtiön painopaperitoimitukset laskivat noin viisi prosenttia vuotta aiemmasta 266 miljoonaan tonniin.
Pakkausmateriaalien tulosta rasitti Ranskan Golbeyn uuden aaltopahvikoneen ylösajo. Pakkausmateriaalien kuuden kuukauden liiketappio oli 148 miljoonaa kruunua, kun liiketappio vuotta aiemmin oli 63 miljoonaa Norjan kruunua.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat










