Viime talven lumituhot koskettivat lähes 3 000 metsänomistajaa – poista tuhopuut keväällä

Talven 2018 aikana lumituhoja esiintyi pääsääntöisesti yli 200 metriä merenpinnasta sijainneissa Kainuun ja Pohjois-Karjalan männiköissä. Suomen metsäkeskuksen mukaan viimeisiltäkin tuhokohteilta päästään korjaamaan puuta tulevan talven aikana.
Lumituhohakkuita ilmoitettiin metsäkeskukseen vuoden 2018 aikana lähes 53 000 hehtaaria. Tuhot ovat koskettaneet lähes 3 000 metsänomistajaa. Hakkuista kertynee puuta lähes viisi miljoonaa kuutiometriä. Tuhosta johtuvat menetykset metsänomistajille ovat todennäköisesti 20–30 miljoonaa euroa.
Tuholaispopulaatiot uhkaavat kasvaa tuhoalueilla. Vahingoittuneissa puissa kesän yli pesineet ytimennävertäjät ovat tuottaneet metsiin runsaasti uusia jälkeläisiä. Ensi keväänä populaatio on todennäköisesti paljon suurempi kuin keväällä 2018. Myös kirjanpainajan populaatio uhkaa moninkertaistua. Tuhohyönteisten pesiytyminen tuoreisiin puutavarapinoihin ja mahdollisesti vielä korjaamatta oleviin lumituhopuihin on todennäköisesti runsasta touko–kesäkuun aikana.
Keväällä 2019 on erittäin tärkeää huolehtia vahingoittuneet lumituhopuut sekä tuore kuusi- ja mäntypuutavara pois metsistä ja tienvarsilta hyvissä ajoin ennen keskikesää. Ytimennävertäjä aiheuttaa männiköissä kasvutappioita, mutta ei tapa puita. Kirjanpainaja tuhoaa kuusipuita.
Metsänomistaja voi halutessaan jättää metsään 20–30 tuhopuuta hehtaaria kohden lisäämään luonnon monimuotoisuutta. Tämä ei merkittävästi lisää muun metsän hyönteistuhoriskiä. Kaikki kuivuneet puut voi myös jättää metsään.
Metsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

Osaston luetuimmat
- Näin estät hiirien ja myyrien pääsyn seinän väliin ja autoon – tästä syystä ruusunmarja on petollinen
- Kun polttopuu homehtuu, syy voi olla suojauksessa ‒ Karin keksintö on saanut myönteisen vastaanoton
- IS: Paperitehtaan trukkikuski Olavi jätti miljoonien perinnön – asetti varoille kapean käyttöehdon
- Jopa 30 villisian lauma rynnisti Kokemäellä – ”Jos tuollaista laumaa ei saada pian pois, niitä on kohta sata”
- Villisika löytyi Tiiskerin majakkasaarelta mutta mikä sai sen lähtemään uskaliaalle uintiretkelle? Metsästäjäliiton järjestöpäälliköllä on villi veikkaus
- Stihl avasi vierailukohteen pääkonttorinsa kupeeseen: Sadan miljoonan euron elämyskeskus
- ”Silloin alkoi maa kuivua ja metsä kasvaa” – kuuntele historialliselta radionauhalta, miten Väinö Tanner kertoo vähemmän tunnetun työnsä tuloksista