Suuret metsäyhtiöt eri tes-linjoilla – Stora Enso neuvottelee Ammattiliitto Pron kanssa toisin kuin UPM
"Neuvotteluja käydään ammattiliittojen edustajien ja meidän omien työntekijöiden itse valitsemien edustajien kanssa", Stora Enson Seppo Parvi kertoo.
Metsäteollisuus ry:n puheenjohtajana toimiva Seppo Parvi ei yllättynyt Teknologiateollisuus ry:n ilmoituksesta lopettaa työmarkkinaneuvottelutoiminta. "Kyllä tämä kertoo tarpeesta uudistaa suomalaista työmarkkinakulttuuria ja neuvottelutapaa, jotta päästään ratkomaan yrityskohtaisia haasteita kansainvälisessä kilpailussa." Kuva: Jarkko SirkiäMetsäteollisuus ry päätti viime syksynä, että järjestö ei solmi enää jäsenyritystensä puolesta työehtosopimuksia (tes), vaan palkoista ja työehdoista sovitaan paikallisesti yrityksissä.
Alkuvuonna yritykset ja ammattiliitot ovat pohjustaneet uudenlaisia yrityskohtaisia neuvotteluja.
Metsäteollisuusyhtiöistä Stora Enson ja UPM:n linjaukset tulevan kauden tes-neuvotteluissa näyttävät poikkeavan ainakin toimihenkilöiden sopimusten osalta.
UPM on jo ehtinyt ilmoittaa, ettei se neuvottele enää toimihenkilöiden työehdoista Ammattiliitto Pron kanssa, vaan käy keskustelut toimihenkilöiden työehdoista vain yksilökohtaisissa kehityskeskusteluissa.
Stora Enso on valinnut toisen linjan.
Stora Enson talousjohtaja ja yhtiön Suomen maajohtaja Seppo Parvi sanoo, että Stora Ensolla on jo käynnissä keskustelut Pron kanssa. Samoin keskusteluja on käyty alkuvuonna myös muiden ammattiliittojen kanssa.
Ammattiliitoilla on hänen mukaansa tärkeä rooli, kun rakennetaan uutta sopimuskulttuuria.
"Tältä pohjalta olemme lähteneet, että neuvotteluja käydään ammattiliittojen edustajien ja meidän omien työntekijöiden itse valitsemien edustajien kanssa."
Parvin mielestä julkinen keskustelu yrityskohtaisesta sopimisesta on ollut välillä lähtökohdiltaan väärän suuntaista.
"Julkisuudessa keskustelu on lähtenyt vähän väärä kulma edellä niin, että tässä oltaisiin murtamassa jotenkin suomalaista sopimuskulttuuria tai purkamassa työntekijöiden hyvinvointia. Eihän nykyaikaiseen yritysjohtamiseen ja yrityskulttuuriin kuulu sanelu tai vastapuolen sortaminen."
Yrityskohtaisessa sopimisessa ei ole Parvin mukaan kysymys vain siitä, että työnantajapuoli hyötyisi.
"Myös työntekijäpuolella on mahdollisuus tuoda omia ajatuksia ja tarpeita, jotka voivat liittyä joustoihin tai järjestelyihin. Esimerkkinä meillä Stora Ensossa on ollut 12 tunnin työvuorojen kokeilu."
"Muutoksen pitäisi auttaa ymmärtämään kummankin osapuolen tarpeet."
Parvi myöntää, että vanha sopimusjärjestelmäkin mahdollisti yrityskohtaisia joustoja. Paperiteollisuuden työehtosopimuksen soveltamisalueella on sovittu paikallisesti jopa tietyiltä osin palkkojen korotuksista.
"Sopimukset ovat valitettavasti kuitenkin tahtoneet olla aika jäykkiä, ja joustojen hyödyntäminen on jäänyt vajavaiseksi, vaikka tarkoitus on ollut hyvä sopimuksia tehtäessä."
Stora Ensossa on Parvin mukaan tarkoitus solmia toimialakohtaisia sopimuksia, joissa olisi mahdollisuus yksikkö- ja tehdaskohtaisiin poikkeamiin tarvittaessa.
Joustoja voitaisiin soveltaa esimerkiksi investointeihin ja kannattavuuteen liittyvissä kysymyksissä. Työaikajärjestelyt voisivat koskea tiettyjä yksiköitä.
"Kaiken lähtökohtanahan on kansainvälisen kilpailukyvyn varmistaminen. Stora Ensolla 80 prosenttia Suomen yksiköiden tuotannosta menee vientiin."
Hän lisää, että luonnollisesti kilpailukyvyssä on kysymys paljon isommasta kokonaisuudesta kuin pelkästään palkoista ja työehdoista.
Teknologiateollisuus ry kertoi viime torstaina, että järjestö lopettaa työmarkkinaneuvottelutoiminnan.
Teknologiateollisuuden päätös poikkeaa Metsäteollisuuden vastaavasta kuitenkin niin, että samalla perustetaan Teknologiateollisuuden työnantajat ry, jonka kautta jäsenyritykset voivat halutessaan osallistua valtakunnallisiin työehtosopimusneuvotteluihin.
Metsäteollisuus ry:n puheenjohtajana toimiva Parvi ei yllättynyt Teknologiateollisuuden ilmoituksesta.
"Vaikka heillä on vähän erityyppinen ratkaisu kuin meillä Metsäteollisuudessa, niin kyllä tämä kertoo tarpeesta uudistaa suomalaista työmarkkinakulttuuria ja neuvottelutapaa, jotta päästään ratkomaan yrityskohtaisia haasteita kansainvälisessä kilpailussa."
Lue myös:
Ammattiliitto Pro syyttää UPM:ää petturuudesta: "Loukkaako UPM työelämän perusoikeuksia"
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
