Metsänomistajan viikon viisi tärkeää uutista: metsänomistajat ovat tyytyväisiä puukauppoihinsa, suurpetopolitiikkaan vihdoin muutosta ja suojavyöhyke estää jo puukauppaa raakkualueilla
MT Metsä julkaisee lauantaisin koostejutun viikon tärkeistä metsäuutisista.
Puukauppa käy, mutta raakkualueilla 50 metrin suojavyöhyke estää puunmyyntiä. Kuvituskuva. Kuva: Timo HeikkalaJos et ole ehtinyt seurata uutisia tällä viikolla kovin aktiivisesti, niin ei hätää! MT Metsä julkaisee lauantaisin poiminnat viikon ajankohtaisista ja tärkeistä metsäuutisista.
1. Metsätutkan tuloksia: Raakkutuho nakersi metsänomistajien luottamusta metsäyhtiöihin, metsänomistajat ovat hyvin tyytyväisiä viimeisimpään puukauppaansa
Yli kolmannes syksyn Metsätutka-kyselyyn vastanneista metsänomistajista kertoi, että Suomussalmen raakkutuho rapautti heidän luottamustaan metsäyhtiöiden toimintaan.
Puukaupoista kysyttäessä yli puolet metsänomistajista arvioi viimeisimmän puukaupan sujuneen todella hyvin. Ne antoivat sille kiitettävän arvosanan. Täydet kympitkään eivät olleet harvinaisia.
Jutut ovat tilaajille.
2. Puukaupan esteeksi voi nousta 50 metrin suojavyöhyke
Puukauppa hyytyy jo raakkualueilla, ja 50 metrin suojavyöhyke voi estää pienen leimikon hakkuun kokonaan.
Johtaja Harri Savonen Kainuun metsänhoitoyhdistyksestä sanoo, että Elyn asiantuntemusta tarvitaan määrittämään kohdekohtaisesti, miten raakkujen elinympäristöt hakkuissa huomioidaan.
Ely-keskuksilla ei ole resursseja neuvoa puukaupan osapuolia maastossa, vastaa Kainuun elykeskuksen luonnonsuojeluasiantuntija Teppo Helo.
Jutut ovat tilaajille.
3. Suurpetopoliitikassa odotetaan suunnanmuutosta
EU:n tuorein susipäätös on iso psykologinen viesti, vaikka suuria konkreettisia muutoksia ei Suomen tilanteeseen ole nopeasti odotettavissa, totesi Metsästäjäliiton toiminnanjohtaja Jaakko Silpola MT Liven haastattelussa.
Viikon aikana on raportoitu taas useista uhkaavista susikohtaamisista.
Kolme ensimmäistä juttua on tilaajille, kaksi alinta vapaasti luettavissa.
4. Ilmaisesta karttapalvelusta apua omilla mailla sijaitsevien luonnonarvojen huomioimiseksi
Metsän arvo -palvelu auttaa metsänomistajaa arvioimaan metsiensä luonnonarvoja ja säilyttämään ne. Tavoitteena on, että hiili- ja luonnonarvokaupalla voi tienata. Palvelu helpottaa hakkuiden ohjeistamista ja luonnonarvokauppaa.
Juttu on tilaajille.
5. Metsäkatoasetuksen viivästyminen on hyvä uutinen metsäalalle
Ursula von der Leyenin johtama EU-komissio esittää, että kiistellyn metsäkatoasetuksen toimeenpanoa lykätään.
Metsäkatoasetuksen viivästyminen on hyvä uutinen metsäalalle, sillä yritykset ehtivät valmistautua sen velvoitteisiin.
Jutut ovat tilaajille.
Tiesitkö, että voit tilata MT Metsän erikseen omana pakettinaan? Digin lisäksi tilaukseen voi yhdistää kuukausittain ilmestyvän MT Metsä -ajankohtaislehden.
Joko sinulle tulee MT:n metsäuutiskirje? Saat kerran viikossa ajankohtaisia metsäuutisia ilmaiseksi sähköpostiisi tilaamalla metsäuutiskirjeen.
Lue lisää viikon ajankohtaisista metsäaiheista:
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat





























