
Selätä keskikesän kuumuus näillä viilentävillä herkuilla
Tarjoa kesälounaaksi maukasta gazpachoa, jälkiruuaksi itse tehtyä jäätelöä, auringonottajille marjasohjoa ja kesävieraille mustaherukkaista juomaa.
Mansikkasohjo sopii kepeäksi jälkiruuaksi tai välipalajuomaksi varjossa lekotellessa. Kuva: Sanne Katainen
Mansikkasohjo sopii kepeäksi jälkiruuaksi tai välipalajuomaksi varjossa lekotellessa. Kuva: Sanne Katainen
Gazpacho sopii niin vegaanille kuin maidottomallekin, kun jätät jugurttilisän pois. Kuva: Sanne Katainen
Helpon sitruunajäätelön jujuna on kondensoitu maito, joka tekee jäätelöstä miellyttävän pehmismäistä. Kuva: Sanne KatainenKesällä keittokin voi olla vaihteeksi jääkaappikylmää. Kokeile klassisia kylmänä tarjottavia keittoja, kuten kreikkalaista luonnonjugurttipohjaista tsatsiki-keittoa, johon raastetaan kurkkua ja seos maustetaan valkosipulilla, sitruunamehulla, oreganolla ja mintulla.
Ranskalainen vichyssoise eli purjo-perunasosekeitto voidaan tarjota myös kylmänä. Se syntyy jauhoisista perunoista, purjosta, kanaliemestä ja maustetaan timjamilla. Myös tuoreherneistä, sipulista ja kasvisliemestä saat soseuttaen loistavan tarjottavan. Perinteisen andalusialaisen tomaattipohjaisen kasviskeiton ohjeen löydät ohesta.
Makeat jäätelöt, sorbetit, serbetit ja granitat ovat kesäherkkujen ykkösiä. Tee vaihteeksi itse jäätelöä, jonka voit maustaa lempimauillasi. Kondensoidusta maidosta loihdit herkkuusi loistavan rakenteen, eikä massaa tarvitse sekoitella, ainoastaan pakastaa.
Sorbetit ja serbetit ovat yleensä maidottomia, koska ne tehdään marja- tai hedelmämehuista ja sokeriliemestä jäätelökoneessa jäädyttäen tai pakastimessa välillä aina sekoitellen. Halutessa massasta saadaan kuohkeampaa vaahdotetulla valkuaisella. Granita on puolestaan koostumukseltaan karkeaa pakkaslunta muistuttavaa mehujäätä.
Helteellä pitää muistaa myös juoda vettä ahkerasti. Tavallinen vesikin tuntuu houkuttelevammalta, kun tiputat lasiin sitrus- tai omenaviipaleen, kurkkukiehkuran, yrtinoksan tai syötävän kukan.
Tee vaihteeksi mustaherukkapensaan lehdistä Marskin juomaa sitruunahapolla uuttaen tai Louhisaaren simaa hiivalla käyttäen. Ne sopivat hienosti myös kesäjuhlien alkoholittomiksi juomiksi.
Gazpacho eli andalusialainen kylmä kasviskeitto
6–8 annosta
1 makea sipuli
4 valkosipulinkynttä
2 rkl oliiviöljyä
4 kypsää tomaattia
2 punaista paprikaa
½ –1 kurkkua
3 –5 dl kasvislientä
4 dl tomaattimehua
1 sitruunan mehu
½ dl tuoretta basilikaa
2 tl sokeria
½ tl mustapippuria
¼ tl cayennenpippuria
Lisäksi
3 dl maustamatonta jugurttia
Kuori ja silppua sipulit. Kuumenna pannulla öljy, kuullota siinä sipulit ja anna jäähtyä.
Paloittele kasvikset. Lisää ne sekä sipulisilppu ja hienonna ne monitoimikoneen kulhossa. Lisää nesteet ja mausteet ja soseuta keitto tasaiseksi. Tarkista maku ja lisää tarvittaessa suolaa ja muita mausteita.
Anna keiton jäähtyä jääkaapissa mieluiten seuraavaan päivään. Sekoita keittoon halutessasi kylmä jugurtti ennen tarjoilua tai tarjoa se erikseen. Tarkista maku. Tarjoa lisänä vasta paistettua valkosipulipatonkia.
Helppo sitruunajäätelö
6–8 annosta
1 prk (noin 400 g) sokeroitua kondensoitua maitoa (säilyke)
4 dl kuohukermaa
1 tl vaniljasokeria
1 dl lemoncurdia eli sitruunatahnaa
Koristeeksi
minttua tai sitruunamelissaa
Kumoa kulhoon kondensoitu maito, puolet kermasta ja vaniljasokeri. Vatkaa loput kermasta toisessa kulhossa ensin vaahdoksi. Vaahdota sitten kondensoitu maito-kermaseosta sähkövatkaimella, kunnes se on pehmeää vaahtoa. Nostele kermavaahto ja sitruunatahna mukaan.
Kaada seos pitkänomaiseen vuokaan (noin 1 litra), peitä ja pakasta yön ajan. Ota massasta jäätelökauhalla palloja ja koristele yrtinoksin.
Mansikkasohjo
6–8 annosta
1 l mansikoita
2 –4 rkl juoksevaa hunajaa
½ tl vaniljasokeria
kivennäisvettä, siideriä, kuohu- tai valkoviiniä
Soseuta mansikat, mausta hunajalla ja vaniljasokerilla. Pane astia pakastimeen, sekoita jäätymisen aikana muutaman kerran, kunnes seos on sohjomaista. Lusikoi sohjoa lasiin ja täytä se jääkylmällä kivennäisvedellä, siiderillä, kuohu- tai valkoviinillä. Nauti heti.
Marskin juoma
noin 5 litraa
5 l mustaherukanlehtiä
5 l vettä
50 g sitruunahappoa
500 g sokeria
Kaada huuhdeltujen lehtien päälle kiehuvan poreileva vesi. Sekoita sitruunahappo ensin pieneen määrään haaleaa nestettä ja sitten koko satsiin. Peitä astia ja anna juoman tekeytyä vuorokausi huoneenlämmössä.
Siivilöi lehdet pois. Liuota sokeri ensin litraan juomaa ja sekoita se koko määrään. Pullota, viilennä ja tarjoa kivennäisvedellä tai sitruunajuomalla jatkettuna. Voit käyttää juomaa myös juomasekoituksiin tai pakastaa talven varalle.
Louhisaaren sima
noin 5 litraa
2 l mustaherukanlehtiä
2 luomusitruunaa
7 dl sokeria
5 l vettä
¼ tl hiivaa
Huuhtele lehdet ja pane ne puhtaan sangon pohjalle. Pese sitruunat, kuori ne, poista valkoinen osa ja leikkaa sitruunat viipaleiksi.
Kumoa sitruunankuoret ja -viipaleet sekä sokeri lehtien päälle. Kaada päälle kiehuva vesi, sekoita kunnes sokeri liukenee ja anna seoksen jäähtyä haaleaksi.
Liuota hiiva tilkkaan herukkanestettä ja sekoita juomaan. Anna siman käydä yön yli huoneenlämmössä. Siivilöi ja pullota juoma. Anna käydä kylmässä muutaman päivän ennen tarjoilua.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
