Keskitalven salaatti ja karpalovinegretti

(4 alkuruoka-annosta)
kerä tummaa lehtisalaattia (esim. lollo rosso)
1–2 veriappelsiinia
1 suuri porkkana
150 g ohuita naudanpaistiviipaleita
Karpalovinegretti:
1,5 dl karpaloita
2 rkl hunajaa
1 tl sinappia
0,5 dl balsamietikkaa
0,5 dl oliiviöljyä
ripaus mustapippuria
1–2 rkl vettä
Revi salaatti laakealle tarjoiluvadille. Kuori ja viipaloi veriappelsiinit. Kuori porkkana ja leikkaa siitä kuorimaveitsellä pitkiä suikaleita. Levitä porkkanasuikaleet ja appelsiiniviipaleet salaattipedille. Tee paistiviipaleista ruusukkeita ja asettele ne kasvisten lomaan.
Valmista vinegretti: Soseuta kaikki ainekset keskenään tehosekoittimessa tai sauvasekoittimella. Lisää vettä sen verran, että kastikkeesta tulee notkeaa. Lusikoi vinegrettiä salaatin päälle.
Vinkki! Jos haluat salaatista pääruoan, lisää siihen keitettyä pastaa ja vihreitä papuja.
Lue lisää
Osaston luetuimmat
- Miljoona kiloa kolasiirappia jysäytti kolajuomat suomalaisten tietoisuuteen – nykyään suomalaiset suosivat sokerittomia virvoitusjuomia22.5.
- Mummon lihapullat10.3.2017
- Grillaatko säällä kuin säällä? Nämä kaksi lihavalmistetta nousevat muiden yli kesän grillaustrendissä23.5.
- Isoäidin lihakaalilaatikko8.9.2017
- Pannupulla tyydyttää vähän suuremmankin seurueen makeannälän20.5.
- WWF päivitti kuluttajille suunnattua Kalaopastaan: MSC-sertifikaatti ei enää takaa kestävää pyyntiä 24.5.
- Nokkoskeitto on kevään villiruokaa parhaimmillaan20.5.