Suomi jäi nuolemaan näppejään Embla-ruokakisassa — Tanska ja Norja kahmivat voitot kovatasoisessa mittelössä
Suomi jäi kokonaan ilman palkintoja pohjoismaisessa Embla-ruokakilpailussa, mutta niin jäivät myös Islanti, Färsaaret, Grönlanti ja Ahvenanmaa. Ruotsi voitti yhden sarjan.Oslo
Suomen ehdokas Ruokaa lapsille ja nuorille -sarjassa oli Kokkaa kotimaista -kampanja, jonka MTK:n tuottajayhdistykset toteuttivat yhdessä Maaseudun Sivistysliiton kanssa. Kuva: Kari SalonenPohjoismainen Embla-ruokakilpailu oli Tanskan ja isäntämaa Norjan juhlaa. Ne voittivat kumpikin kolme sarjaa, ja yhden sarjan voitto meni Ruotsiin.
Kilpailun voittajat julkistettiin maanantai-iltana Oslossa illallisilla, jonne olivat kokoontuneet kaikkien seitsemän sarjan finalistit kaikista Pohjoismaista.
Suomen kilpailijat odottivat turhaan palkintolavalle pääsyä. Tulos oli pettymys, sillä kahdessa aiemmassa Embla-kilpailussa Suomi on ollut voitokas ja tälläkin kertaa kisaan osallistui tasokas joukko.
”Meillä oli hienoja kilpailijoita ja tuotteita Suomesta. Kuka tahansa olisi voinut voittaa sarjansa”, totesi yksi kilpailun tuomareista, MTK:n maatalouslinjan johtaja Johan Åberg.
Åberg oli ennakkoon vakuuttunut, että Suomen edustajat olisivat kirkkaasti kärjessä, mutta toisin kävi.
”Suomen kilpailijat olivat kovempia kuin koskaan aikaisemmin, mutta niin olivat muidenkin maiden. Oli hämmästyttävän kova nousu kaikilla”, summasi Åberg. Hänen mukaansa kisa osoittaa, Pohjoismaissa on maailmanluokan ruokakulttuuria eikä Suomi ole yhtään sen heikompi kuin muut. Erot ehdokkaiden välillä olivat todella pieniä.
”Tuomaroinnissa on nyansseista kiinni, mitä ominaisuuksia painotetaan”, Åberg pohtii.
”Tällä kertaa painotettiin pohjoismaisuutta ja kestävyyttä. Sekin vaikutti, jos tuote oli aiemmin saanut kansainvälisiä tunnustuksia.”
Embla-kilpailussa oli tänä vuonna ennätysmäärä osanottajia seitsemässä eri sarjassa.
Pohjoismaisen ruokatuottajan palkinnon sai Fredriksdalin kirsikkaviini Tanskasta. Paras pohjoismainen ruokayrittäjä oli Andreas Sundgren Ruotsista, joka tuottaa Brännlandin siideriä.
Ruoka-artesaanipalkinnon vei Undredal stølsysteri -juustola Norjasta. Ruokaviestijäsarjassa palkittiin Det Grønne Museum Tanskasta.
Joukkoruokailusarjan paras oli The Junk Food Project Tanskasta ja paras pohjoismainen ruokamatkakohde oli Kvitnes gård Norjasta.
Norjalainen Geitmyra Credo vei pohjoismaista ruokaa lapsille ja nuorille -sarjan palkinnon.
Suomea kilpailussa edustivat Herkkujuustolan Peter ja Jenni Dörig artesaaniruokasarjassa, härkäpaputuotteiden tuottajat Katriina ja Martin Klinckowström tuottajasarjassa, Ville Haapasalo/Haapasalon Hatsapurit ruokayrittäjänä, Satokausikalenteri ruokaviestijänä, ERG European Region of Gastronomy Kuopio ruokamatkakohteena, Kokkaa kotimaista -kampanja Ruokaa lapsille ja nuorille -sarjassa ja Mikaelskolan/Steinerpedagogikens vänner i Västnyland rf. joukkoruokailusarjassa.
Kilpailun kriteereinä olivat pohjoismaisuus, kestävyys, inspiroivuus, ainutlaatuisuus ja rehtiys.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



