Lisää paikallisia raaka-aineita reilun kaupan tuotteisiin
Reilun kaupan yhdistelmätuotteiden säännöt ovat muuttuneet, Suomen Reilun kaupan edistämisyhdistys tiedottaa.
20030714 JOENSUU - vas. Paavo, Juuso Immonen ja poikien äiti Tiina Hoffren-Immonen nauttivat jäätelöä Joensuun torilla /SEPPO SAMULI Kuva: MT arkistoUudet säännöt mahdollistavat kotimaisten raaka-aineiden paremman käytön reilun kaupan tuotteissa.
Yhdistelmätuotteet ovat elintarvikkeita, joissa paikallinen raaka-aine yhdistyy kehitysmaissa tuotettuihin reilun kaupan raaka-aineisiin. Esimerkkejä ovat jäätelöt, jogurtit, virvoitusjuomat sekä erilaiset leivonnaiset.
Tuotteessa on käytettävä kehitysmaassa tuotettua reilun kaupan raaka-ainetta aina kun mahdollista. Samalla on kuitenkin helpotettu sellaisten raaka-aineiden käyttöä, joille ei ole tarjolla reilun kaupan vaihtoehtoa.
Sertifiointimerkki voidaan antaa tuotteelle, jonka painosta vähintään viidesosa on reilun kaupan raaka-aineita. Tämän laskelman ulkopuolella pidetään tuotteeseen lisätty vesi tai maitotuote, jos sen osuus tuotteesta on yli puolet.
Aiemmin käytössä oli laskentatapa, jonka mukaan elintarvikkeen kuiva-ainepainosta puolet tuli olla reilun kaupan raaka-aineita.
”Kehitysmaiden tuottajien kannalta yhdistelmätuotteet ovat ehdottoman tärkeitä, sillä ne avaavat raaka-aineille uusia markkinoita”, Reilun kaupan edistämisyhdistyksen toiminnanjohtaja Janne Sivonen sanoo.
Samalla uudistus parantaa suomalaisen teollisuuden ja kaupan mahdollisuuksia tarjota kuluttajille tuotteita, jotka ovat samaan aikaan sekä reiluja että suomalaisia.
Uusista yhdistelmätuotesäännöistä on päätetty Fairtrade Internationalissa, jonka alajärjestö Reilun kaupan edistämisyhdistys Suomessa on.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
