Venäjällä myydään muka suomalaisia tuotteita – muun muassa Valiota kopioidaan
Venäläisissä kaupoissa myydään erehdyttävästi suomalaisia tuotteita muistuttavia elintarvikkeita.
Osa Venäjällä myytävistä Viola-merkin tuotteista muistuttaa Valiota. Kuvituskuva. Kuva: Jaana KankaanpääVenäjällä myydään tuotteita, jota näyttävät suomalaisilta, uutisoi Yle. Useimmilla tuotteilla ei kuitenkaan ole mitään yhteyttä Suomeen.
Osa tuotteista muistuttaa kovasti Valion tuotteita. Valio myi liiketoimintansa, sulatejuustotehtaansa ja oikeuden käyttää Viola-brändiä Venäjällä, kun yhtiö poistui Venäjältä vuonna 2022.
Ylen mukaan venäläisen Viola-yhtiön logo on samantyylinen kuin Valion ja pakkaukset muistuttavat Valion vastaavia.
Valio on tästä matkimisesta tietoinen, kertoo yhtiön viestintäjohtaja Timo Nurmi.
”Ei me siitä tietenkään pidetä, että tunnettuja tuotemerkkejä hyödynnetään, mutta meillä on rajalliset keinot puuttua asiaan. Valio on ollut yhteydessä merkkien haltijaan merkkien käyttöönottovaiheessa, ja niitä muutettiin tällöin jonkin verran”, Nurmi sanoo.
Valiolla ei ole ajantasaista tietoa siitä, millaisia Venäjällä myytävät, Valion tuotteita muistuttavat tuotteet kulloinkin ovat.
”Näitä tulee eri kanavien kautta meille kyselynä, niin kuin tässäkin tapauksessa”, Nurmi sanoo viitaten Ylen artikkeliin.
”Venäjällä matkitaan usein juuri niitä tuotteita, joita Valio ennen valmisti tai myi siellä. Viola-tuotemerkillä on tietääksemme useita sellaisia tuotteita, joita Valio valmisti ennen vetäytymistään maasta.”
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




