Paahdettu sokeri maustaa vanukkaat
Sokeriliemi muodostaa makean kastikerenkaan vanukkaalle. Koristeena valkoherukoita. Jaana Kankaanpää Kuva: Viestilehtien arkistoPaahtovanukkaassa on rapeaksi paahdettu sokeripinta ja se tarjotaan vuoastaan. Karamellivanukas kumotaan tarjolle ylösalaisin, jolloin vuoan pohjalla ollut sokeri jää pehmeäksi kerrokseksi pinnalle.
Ranskalainen jälkiruokaklassikko, Crème brûlée tunnetaan myös paahtovanukkaana. Se maistuu aidolle vaniljalle. Vanukas hyydytetään pienessä, matalassa ja valkoisessa annosvuoassa.
Ennen tarjoilua pinnalle ripotellaan paahdettua sokeria tai sokeri paahdetaan nopeasti kaasupolttimella. Itse vanukasmassa jää kylmäksi, ainoastaan pinnan sokeri lämpenee.
Rapea pinta on herkullinen kontrasti pehmeälle, kermaiselle vanukkaalle.
Vanukkaan espanjalainen ”serkku” on Crema catalana. Tämä jälkiruoka maustetaan sitruunalla ja kanelilla.
Crème caramel eli karamellivanukas on yksi suosituimmista jälkiruuista. Sen aineksia ei pidä vatkata liikaa, jottei pinta kuoretu kypsennyksen aikana.
Pehmeä lopputulos syntyy vesihauteessa, missä vanukasta kypsennetään niin kauan, että se juuri ja juuri hyytyy. Jäähtynyt vanukas kumotaan tarjolle, jolloin paahdettu sokeriliemi muodostaa vanukkaan ympärille kastikerenkaan.
Koristeeksi voi ripotella esimerkiksi herukoita.
Flan on espanjalainen karamellivanukas. Espanjalainen perheenäiti taitaa vanukkaan valmistamisen omalta äidiltä perityllä, salaisella reseptillä. Näin nämä klassikkojälkiruuat siirtyvät sukupolvelta toiselle.
Isoäidin pullavanukas on kaikille tuttu mutta välillä unhoon jäänyt kotoinen jälkiruokamme.
Hiukan kuivahtaneista pullaviipaleista tehty vanukas hyytyy munamaidon ansiosta pehmeäksi.
Makuaineeksi voi lisätä pullaviipaleiden väliin erilaisia hilloja, marja- tai hedelmäsoseita. Tuoreet omenapalat yhdessä hillon kanssa antavat rapsakkuutta.
6 annosta
1 prk (3,3 dl) kuohukermaa
1 dl laktoositonta maitojuomaa
4 keltuaista
1/2 dl sokeria tai fariinisokeria
puolikas vaniljatankoa
Pinnalle
ruokokidesokeria tai
paahdettua sokerimurskaa
Halkaise vaniljatangon puolikas. Kaavi sen sisus (siemenet) leikkuuveitsen hamarapuolella. Laita ne ja tanko kattilaan yhdessä kerman ja maidon kanssa. Kuumenna seos hitaasti kiehumispisteeseen. Nosta levyltä ja anna maustua hetki. Ota vaniljatangon puolikas pois.
Yhdistä kulhossa keltuaiset ja sokeri, vatkaa niitä hetkisen kevyesti. Kaada lämmin kermamaito munamassan joukkoon ohuena nauhana. Sekoita koko ajan hyvin, mutta älä vatkaa liikaa, jottei pinnalle muodostu vaahtoa.
Kaada seos siivilän läpi noin 2 desilitran annosvuokiin. Nosta annosvuoat syvälle uunipannulle. Siirrä uuniin. Kaada uunipannulle kuumaa vettä niin, että se ulottuu annosvuokien puoliväliin.
Kypsennä uunin alaosassa 175 asteessa 20–25 minuuttia. Ota uunista, kun massa alkaa olla hyytynyttä, mutta ei vielä kovaa. Anna jäähtyä jääkaapissa 2–3 tuntia tai seuraavaan päivään.
Ripottele juuri ennen tarjoilua pinnalle ruokokidesokeria. Paahda jälkiruokiin karamellimainen, rapea pinta kaasupolttimella tai ripottele murskattua, paahdettua sokeria.
Sokerikuorrutus pitää lisätä vasta välittömästi ennen tarjoilua, muuten kuori pehmenee jääkaapissa.
Paahdettu sokerimurska
Sulata desilitra tavallista hienoa sokeria paksupohjaisessa teräskattilassa keskilämmöllä. Anna sokerin sulaa ja saada aavistus kullanruskeaa väriä.
Kaada sula sokeri leivinpaperille, levitä se heti teräslastalla ohueksi levyksi. Anna jäähtyä täysin ja kovettua. Murskaa kovettunut sokerilevy leivinpaperin välissä pieniksi muruiksi nuijaa käyttäen. Ripottele jälkiruokien pinnalle ennen tarjoilua.
puolikkaan sitruunan mehu ja kuori
1 tl kanelia
Mausta kermamaito raastetulla sitruunan kuorella, sitruunamehulla ja kanelilla. Valmista muuten kuten edellä.
6 annosta
Paahdettu sokeri
2 dl sokeria
1/2 dl kiehuvaa vettä
Vanukas
1 vaniljatanko
4 dl maitoa
2 dl kuohukermaa
1/2 dl sokeria
2 munaa
4 keltuaista
1/4 tl suolaa
Koristeeksi herukoita
Mittaa sokeri puhtaalle, kylmälle paistinpannulle tai kattilaan. Kuumenna hiljalleen, kunnes sokeri paahtuu vaalean ruskeaksi. Lisää kiehuva vesi (varo höyryä) ja sekoita tasaiseksi.
Keitä, kunnes seos on siirappimaista. Jaa seos uuninkestäviin, noin kahden desin suorareunaisiin kulhoihin tai kahvikuppeihin. Leivitä seosta tasaisesti kulhon pohjalle ja reunoille kuppia kallistelemalla. Jos seos jähmettyy liian nopeasti, lämmitä seos uudelleen juoksevaksi.
Halkaise vaniljatanko. Kaavi sen sisus (siemenet) leikkuuveitsen hamarapuolella. Laita siemenet ja tanko kattilaan yhdessä kerman ja maidon kanssa. Kuumenna seos hitaasti kiehumispisteeseen.
Yhdistä kulhossa munat, keltuaiset ja sokeri, vatkaa niitä hetkinen kevyesti. Kaada kuuma kermamaito munamassan joukkoon ohuena nauhana. Sekoita koko ajan hyvin. Älä vatkaa liikaa, jottei pinnalle muodostu vaahtoa. Kaada seos siivilän läpi annosvuokiin.
Nosta annosvuoat syvälle uunipannulle. Siirrä uuniin. Kaada uunipannulle kuumaa vettä niin, että se ulottuu annosvuokien puoliväliin.
Kypsennä uunin alaosassa 175 asteessa noin puoli tuntia. Ota uunista, kun massa alkaa olla hyytynyttä mutta ei vielä kovaa.
Anna jäähtyä jääkaapissa 2–3 tuntia tai seuraavaan päivään. Irrota veitsellä vuoan reunoista ja kumoa tarjolle. Jos kuppi on hyvin kylmä, lämmitä kupin pohjaa levyllä hetki ennen kumoamista.
Koristele annokset pakastemarjoilla tai kermavaahtoruusukkeilla.
6–8 annosta
5 munaa
1 dl sokeria
1/2 dl mantelirouhetta
500 g raejuustoa
2 1/2 dl maitoa
3/4 dl vehnäjauhoja
1 1/2 rkl vaniljasokeria
Tarjoiluun
vadelmakeittoa ja kerma-
vaahtoa
Vaahdota munat ja sokeri. Sekoita kaikki ainekset keskenään. Kaada seos voideltuun uunivuokaan. Kypsennä 175 asteessa noin 30 minuuttia, kunnes saa väriä. Tarjoa vadelmakeiton ja kermavaahdon kera.
6–8 annosta
10 pullaviipaletta
2 dl puolukkahilloa
1 dl puolukoita tai
iso omena kuutioituna
Munamaito
5 dl maitoa
2 munaa
1 rkl vaniljasokeria
2 rkl sokeria
Pinnalle
2 rkl fariinisokeria
1/2 tl kanelia
Tarjoiluun vaniljakastiketta
Leikkaa pullaviipaleet kahteen osaan. Laita voideltuun uunivuokaan kerros leipäviipaleita. Sekoita puolukat ja puolukkahillo. Levitä seos pullaviipaleiden päälle.
Peitä pullaviipaleilla. Sekoita munamaito ja kaada astiaan. Ripottele pinnalle fariinisokeria ja kanelia. Paista 200 asteessa noin 20 minuuttia.
Tarjoa lämpimänä vaniljakastikkeen kera.
ANNELI PESSALA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
