Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan
  • Uutuuksia metsästäville runsaasti tarjontaa

    Maatalouskoneista kiinnostuneet hakevat messuilta uutuuksia ja Okra täyttää monen toiveet. Muun muassa kasvinsuojeluun on ennakkotietojen mukaan tulossa runsaasti kalustoa, jota ei ole ennen täällä nähty.

    Itävaltalainen Agreto tekee heinän ja oljen kosteusmittareita, jotka voidaan asentaa paalaimen kammioon. Periaate on sama kuin tutuissa, pitkään puikkomaiseen anturiin perustuvissa korsirehun kosteusmittareissa, mutta puikon sijasta anturit ruuvataan kiinni paalikammioon.

    Neljän 8 millin pultin kautta kulkeva jännite mitataan.

    Mittausalue on 9–50 prosenttia. Tarkin tulos saadaan kuivalla heinällä ja oljella, kun kosteusprosentti on alle 20. Valmistaja lupaa, että mittausvirhe on enintään 0,8 prosenttiyksikköä.

    Keskikosteus saadaan 1–5 sekunnin välein.

    Paketti maksaa veroineen 480 euroa. Se sisältää mittausanturit, tarvittavat johdotukset sekä ohjaamoon tulevan näytön.

    Agretoa tuo maahan espoolainen tmi Juha Rahkonen.

    Valtra esittelee Okrassa uudet pienet A-sarjan traktorit, jotka valmistetaan Turkissa Hattatin tehtaalla. Traktoreissa on Valtran A-sarjan ohjaamo ja voimansiirto, mutta moottori tulee Perkinsiltä.

    Pikku-Valtroja on kolme versiota tehoiltaan 50–75 kilowattia.

    Hattat on tehnyt pitkään yhteistyötä Valtran kanssa ja taannoin mietittiin koko Valtran A-sarjan tuotannon siirtoa Turkkiin.

    Turkkilaisyhtiö esitteli Valtralle tulevia malleja viime syksyn Agritechnica-messuilla Saksassa, ja suurin 73 hevosvoiman traktori oli nähtävillä Valtran osastolla.

    Keskikokoinen N-sarja saa rinnalleen Suolahdessa räätälöidyn runko-ohjauksella varustetun mallin, joka on saatavana parhaiten varusteltuina Direct-versioina. Runko-ohjauksesta ja ketteryydestä on etua muun muassa kuormainkäytössä. Traktori saadaan runko-ohjauksen ansiosta kulkemaan sivuttain.

    Kuhnin tuorein nurmen karhotin, GA8731, kerää kerta-ajolla talteen yhden saran verran satoa, 8,5 metrin leveydeltä.

    Karhottimen roottorit kulkevat pituus- ja sivuttaissuunnassa maan pinnan mukaan. Roottorit voidaan myös nostaa yksitelleen ylös ja työleveyttä ja -korkeutta voidaan säätää hydraulisesti ohjaamosta vauhdissa.

    Vaihteistoissa nopeutta alennetaan kahdessa vaiheessa, minkä luvataan vähentävän kulumista. Kuhnit ovat NHK Keskuksen valikoimissa.

    Farmcomp tuo markkinoille uuden Wile 200:ksi ristityn pikakosteusmittarin, jolla voidaan mitata kosteuden lisäksi viljan hehtolitrapaino ja lämpötila. Myynti alkoi kesäkuussa. Wilet ovat Keskon edustuksessa.

    Kosteuden ja hehtopainon mittaaminen on automatisoitu. Riittää, että kaatosuppiloon tulee tarpeeksi mitattavaa viljaa. Automatiikka huolehtii lopusta.

    Kosteusmittauksessa virhettä on enintään 0,3 prosenttiyksikköä ja mittausalue yltää 4–45 prosenttiin.

    Viljankuivureita valmistava ruotsalainen Törnum täydentää valikoimaansa saksalaisen Buhlerin lajittelijoilla.

    Tarjola on kaksi versiota, jotka kummatkin sopivat ensi sijassa teollisuuden tarpeisiin, mutta käyttöä saattaa löytyä myös viljan esipuhdistuksessa.

    Pieninkin malli läpäisee 12 tonnia viljaa tunnissa, kun suuret selviävät 220 tonnista. Hinnat ovat 10 000 eurosta ylöspäin ilman veroja.

    Eurajoella toimiva Agropoint laajentaa kasvinsuojeluruiskujen valikoimaansa Grimin ajettavalla kalustolla.

    Italian Jesissä toimiva yritys on keskittynyt ajettavien ruiskujen valmistukseen.

    Okraan tuodaan 21 metrin ilma-avusteisilla puomeilla, portaattomalla voimansiirrolla ja nelipyöräohjauksella varustettu GP Evo -versio. Säiliökokoa on kasvatettu aiemmista malleista parisataa litraa 2 700 litraan.

    Avagro Laitilassa ottaa myyntiin Tosellin ilmakanavalla ja ruostumattomalla puomistolla varustetut ruiskut. Okrassa ruiskun eteen on valjastettu Valtran N-sarjalainen varustettuna Trimblen automaattiohjauksella. Ajotarkuudeksi luvataan 2–3 senttiä.

    Automatiikka huolehtii ruiskun ohjaamisesta. Pakettiin on lisätty nestelannoituslaitteisto, jolla voidaan annostella lehtilannoitetta kasvustoon. Annostelua voidaan ohjata käsipelillä tai kasvuston väriä mittaavalla Trimblen Green Seekerillä.

    Irlantilainen SlurryKat valmistaa peräkärryjen lisäksi lietteen letkulevityskalustoa, jossa liete pumpataan putkia pitkin säiliöltä pellolle. Maan tiivistyminen vähenee, kun raskailla kärryillä ei ajeta pellolla.

    Letkulevitin kytketään traktorin nostolaitteisiin. Putkea kelataan tarpeen mukaan, ja kela voidaan asentaa joko traktorin nokalle tai taakse letkulevittimen perään.

    Tyypillisesti letkukelaan sopii 400–600 metriä putkea, mutta 1 200-metrisiäkin on tehty. Siirtoletkut voivat yltää kolmeen kilometriin. Jos lietesäiliö on kaukana, tarjolla on lietteen siirtovaunuja.

    SlurryKatit löytyvät Y-Agron osastolta.

    Agrimarket on ottanut valikoimiinsa puolalaisen Pronarin T740-ruuvipurkukärryn, jossa kuorma tyhjennetään järeällä ruuvilla.

    Kyytiin sopii 28 kuutiota ja 23 tonnia jyviä. Täyden kuorman purkaminen vie viitisen minuuttia. Noin hehtaarin satoon kuluu minuutti. Vaunun nokalla on 43 sentin ruuvi, jonka purkupää on yli 4,5 metrin korkeudessa.

    Vetokoneeksi tarvitaan vähintään 165 hevosvoiman traktori. Järeä vaunu ei pienemmällä kulje. Alla on 700 millin renkain varustettu jousitettu ja vapaasti ohjautuva teliakselisto.

    Ruuvipurkuvaunuja käytetään Keski-Euroopassa myös kylvökoneen täyttöön.

    Kvernelandin Geospread-keskipakolevittimissä lannoitetta annostellaan kahta kautta, jolloin lannoitemäärän lisäksi voidaan säätää työleveyttä.

    Levitysalue on jaettu kahden metrin kaistoihin ja kutakin voidaan säätää erikseen. Satelliittipaikannukseen perustuva automatiikka huolehtii lopusta.

    Agritekin osastolla ovat ensi kertaa myös Raun peruja olevat isot hinattavat ruiskut sekä 9 metriä leveä karhotin.

    Näyttelyn järeimpiä traktoreita lienee CaseIH:n perinteisten pyörätraktoreiden lippulaiva, Magnum 370 CVX, jossa on vakiona portaaton voimansiirto.

    Ruotsalaiset Optimal-ketjumurskaimet ovat siirtyneet Turun Konekeskuksen edustukseen. Valikoimassa on hihnavetoisia ja uusia kardaanivetoisia malleja. Murskaimet voi asentaa traktorin eteen tai taakse.

    Pientareiden puskille antaa kyytiä vasaraterin varustettu, italialaisen Ferrin valmistama 2,5 metrin murskain. Eteen tarvitaan yli satahevosvoimainen traktori.

    Yrjö Tenkanen tuo maahan kiinalaisia Matengin piennarmurskaimia, joiden työleveydet ovat 2 ja 2,2 metriä. Murskainpäätä voidaan siirtää 1,8 metriä sivusuunnassa, ja niittopää taittuu 45 asteen kulmaan alaspäin ja 90 astetta ylöspäin.

    Murskaimet painavat 560 ja 590 kiloa. Niittäviä teriä on kummassakin mallissa 24 kappaletta. Eteen tarvitaan 60–120 hevosvoiman traktori.

    VEIKKO NIITTYMAA

    Avaa artikkelin PDF