Komissaari Mairead McGuinness vierailee Suomessa
Komissaari tapaa vierailunsa aikana ministereitä sekä tutustuu suomalaiseen metsänhoitoon.
Mairead McGuinness on EU:n rahoituspalveluista, rahoitusvakaudesta ja päämarkkinaunionista vastaava komissaari. Kuva: Euroopan unioniEU:n rahoituspalveluista, rahoitusvakaudesta ja päämarkkinaunionista vastaava komissaari Mairead McGuinness vierailee Suomessa 10.–12.11., kerrotaan Euroopan komission Suomen-edustuston tiedotteessa.
Vierailunsa aikana McGuinness tapaa pääministeri Sanna Marinin (sd.). Lisäksi tapaamisia on elinkeinoministerin Mika Lintilän (kesk.), valtiovarainministerin Annika Saarikon (kesk.) sekä maa- ja metsätalousministeri Jari Lepän (kesk.) kanssa.
Komissaari tapaa myös eri sidosryhmiä ja keskustelee nuorten kanssa talousasioista Eurooppasalissa 12.11. kello 8.45–9.30 pidettävässä tapahtumassa. Keskustelua voi seurata edustuston Facebook-sivulla.
Lisäksi komissaari käy vierailunsa aikana Olkiluodon ydinvoimalaitoksessa ja tutustuu suomalaiseen metsänhoitoon.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
