Sininen tulevaisuus saa pian piirijärjestönsä toimintaan, kiire ahdistaa: "He joutuvat jatkuvasti tekemään kompromisseja""
Äänestäjille on vielä epäselvää, ketkä kansanedustajista edes ovat sinisiä ja ketkä perussuomalaisia.
Sinisten puoluejohto valitaan ensi viikolla Tampereella pidettävässä puoluekokouksessa. LEHTIKUVA / VESA MOILANENKesällä perussuomalaisista irtautunut ja viime kuussa puolueeksi rekisteröity Sininen tulevaisuus rakentaa vauhdilla puoluekoneistoaan. Eduskuntaryhmän puheenjohtajan Simon Elon mukaan piirijärjestöt saadaan pystyyn kaikkialle Suomeen ensi viikonlopun puoluekokoukseen mennessä. Niitä tulee yhteensä 13.
Puolueen valtuustoryhmissä on yhteensä noin 60 valtuutettua.
Sinisten puoluejohto valitaan ensi viikolla Tampereella pidettävässä puoluekokouksessa.
Puheenjohtajaksi on nousemassa eurooppa-, urheilu- ja kulttuuriministeri Sampo Terho, varapuheenjohtajaksi pyrkivät muun muassa ministerit Jari Lindström ja Pirkko Mattila. Puoluesihteeriksi on useampi ehdokas.
Puoluekokoukseen odotetaan paikalle 150–200:aa puolueen jäsentä. Siellä käydään myös lähetekeskustelua puolueen ohjelmatyöstä.
Politiikan tutkija arvioi, että Sinisellä tulevaisuudella on kova aikapaine tehdä itseään ja ohjelmaansa tutuksi ennen kevään 2019 eduskuntavaaleja.
"Tarpeeksihan heillä ei ole aikaa, se on selvä homma. He joutuvat jatkuvasti tekemään kompromisseja ja tinkimään jostain", sanoo Turun yliopiston eduskuntatutkimuksen keskuksen johtaja Markku Jokisipilä.
Hän arvioi, että monelle äänestäjälle ei vielä ole selvää edes se, ketkä kansanedustajista jäivät perussuomalaisiin ja ketkä ovat nyt sinisiä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
