Luomu kuuluu terveelliseen ruokavalioon
Luomutuotteiden terveysvaikutuksista on julkisuudessa esitetty erilaisia väittämiä puolesta ja vastaan. Usein mielipiteet ovat tunnepohjaisia ilman kovinkaan vakuuttavia perusteluja. Yhtä mieltä ollaan kuitenkin siitä, että ruokailutottumuksilla ja päivittäisen ruokavalion sisällöllä voi vaikuttaa omaan terveyteensä.
On laskettu, että länsimaissa keskivertokuluttaja saa vuodessa elimistöönsä noin kuusi kiloa erilaisia lisäaineita. Asiasta puhuttaessa meitä kehotetaan muistamaan, että yksittäisten lisäaineiden määrät ovat pieniä ja siten vaarattomia. Tämä ajattelutapa ei kuitenkaan ole vastuullista eikä tieteellisesti pätevää.
Siinä missä yksittäisten lisäaineiden määrät ovat pieniä, voivat tuotteen kaikki lisäaineet yhteensä muodostaa huomattavan lisäainekuorman.
Elintarvikkeissa käytettäviä lisäaineita on noin 400. Kun mukaan liitetään muun muassa tuoretuotteissa esiintyvät kasvinsuojeluaineiden jäämät, onkin cocktail jo melkoinen.
On ymmärrettävää, että näin runsaslukuisen lisäainemäärän yhteisvaikutusten selvittäminen on käytännössä lähes mahdotonta. Tutkimuksia on kuitenkin käynnistetty eri tahoilla, Tanskassakin on menossa mittava selvitys asiasta.
Oman lukunsa käytävään keskusteluun tuo yleensäkin kasveihin kehittyvät bioaktiiviset kasviaineet, joita muodostuu runsaasti nimenomaan luomuviljellyissä kasveissa. Nämä sekundääriset kasviaineet ovat nimeltään salvestroleja ja kasviin niitä kehittyy, kun se altistuu etenkin kasvitauteja aiheuttavan kasvituhoojien (patogeenien) hyökkäykselle. Tämä on osa kasvin luonnollista torjuntamekanismia.
Myös me ihmiset tarvitsemme näitä kasvien suoja-aineita ravinnon kautta, jotta kehomme pystyy suojautumaan erilaisilta taudeilta.
On myös selvitetty, että keinotekoisilla, kemiallisilla torjunta-aineilla käsiteltyihin kasveihin ei salvestroleja juurikaan kehity.
Erinomaisia salvestrolin lähteitä ovat useimmat luomuna viljellyt vihannekset, juurekset ja marjat, samoin yrtit ja teet. Tähän mennessä on löydetty jo sata erilaista bioaktiivista kasviainetta.
Kansainvälisissä, pitkäaikaisissa ja laajoissa tutkimuksissa on todettu luonnonmukaisesti tuotetuilla, puhtailla kasvikunnan tuotteilla olevan oletettua suuremmat vaikutukset ihmisten terveyteen. Uraauurtavaa työtä jo runsaat 20 vuotta ovat tehneet englantilaiset solubiologit professorit Dan Burke ja Gerry Potter tutkimusryhmineen. Heidän johdollaan on rakennettu niin sanottu salvestrol-konsepti ja ensimmäinen menetelmään perustuva syöpälääke on jo markkinoilla.
Salvestrol-tutkimukseen on tähän mennessä sijoitettu yli 30 miljoonaa dollaria. Eräät tutkijat ovatkin sanoneet, että salvestrolien löytyminen oli vitamiinien keksimisen jälkeen merkittävin edistysaskel ravitsemustieteessä.
On enemmän kuin todennäköistä, että 10–15 vuoden kuluttua konseptin avulla kehitetyt kasvipohjaiset täsmälääkkeet ovat jo arkipäivää esimerkiksi erilaisten syöpien hoidossa.
Nykyisessä tilanteessa on järkevää, että jokainen kohdallaan pyrkii vähentämään lisäainekuormaansa sisällyttämällä ruokavalioonsa mahdollisuuksien mukaan luomuelintarvikkeita. Etenkin luomukasvisten osuutta on järkevää lisätä. Ja mikä tärkeintä; kotimaisen tuotannon on pystyttävä vastaamaan voimakkaasti kasvavaan luomun kysyntään.
Tauno Burmoi
hortonomi
Tampere
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
