Tukes muistuttaa: Vanhaa ratapölkkyä tai sähköpylvästä ei pidä laittaa vihannesmaan ympärille, eikä rakentaa siitä pihapöytää
Tukes kannustaa myös tutustumaan alkuperäiseen materiaaliin ennen sen uusiokäyttöä ja selvittämään, sisältääkö se haitallisia kemikaaleja.
Tukes varoittelee, että vaikka vanhan sähköpylvään uusiokäyttö kiinnostaisi kovasti, ei sitä silti kuulu laittaa vaikkapa vihannesmaan ympärille. Kuva: Kari SalonenTurvallisuus- ja kemikaalivirasto (Tukes) muistuttaa, että se, onko käytöstä poistettu materiaali hyvää raaka-ainetta vai ei, riippuu materiaalin käyttötarkoituksesta.
Uusiokäytössä kannattaa huomioida ainakin se, mihin käyttötarkoitukseen materiaali on alun perin suunniteltu, sillä se voi sisältää terveydelle tai ympäristölle haitallisia kemikaaleja. Esimerkiksi vanhaa, puunsuojausaineella kyllästettyä ratapölkkyä tai sähköpylvästä ei ole tarkoitettu vihannesmaan ympärille tai pihapöydän rakennusaineeksi, koska ne ovat terveydelle ja ympäristölle vaarallisia.
Haitallisia kemikaaleja löytyy myös muun muassa polkupyörän sisäkumista sekä vanhan tietokoneen piirikortista, joten niitä ei ole tarkoitettu ihoa vasten tuleviksi koruiksi.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
