Keskustan Kalmari: "Ei voi olla niin, että suden oikeudet menevät ihmisten oikeuksien edelle"
Kalmari vaatii, että susiasiaan on löydyttävä ratkaisuja.
Kalmari pelkää, että turhautumisen myötä kansalaiset ottavat vallan omiin käsiinsä ja laittomuudet susia kohtaan kasvavat. Kuva: Markku VuorikariKeskustan kansanedustaja ja eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunnan puheenjohtaja Anne Kalmari vaatii, että susiin liittyviin asioihin pitää löytyä ratkaisuja.
"Ei voi olla niin, että suden oikeudet menevät ihmisten oikeuksien edelle. Petokanta on voitava pitää sellaisena, ettei se aiheuta kohtuutonta haittaa maaseudun ihmisille", hän toteaa tiedotteessa.
Kalmari pelkää, että turhautumisen myötä kansalaiset ottavat vallan omiin käsiinsä ja laittomuudet susia kohtaan kasvavat.
Ratkaisuksi susiasiaan kansanedustaja esittää, että neuvottelut suden siirtämiseksi EU:n luontodirektiivin liitteeseen viisi on aloitettava välittömästi. Suden siirtämien tuon liitteen piiriin lieventäisi suden suojeluvaatimuksia.
Kalmarin mielestä Suomen riistakeskuksen on otettava todesta tassujärjestelmään tehdyt havainnot ja todellisten susien esiintyminen pitää näkyä kanta-arviossa. Lisäksi hybridisudet on yksiselitteisesti poistettava vieraslajeina ja verrokkiaineiston DNA-kannat avattava tieteellisen arviointiin.
"Poikkeuslupien toteuttamisen määräykset tulee tehdä mahdollisimman järkeväksi, niin että ongelmayksilöt saadaan poistettua", kansanedustaja toteaa.
Lue lisää:
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
