Espanjalainen uutistoimisto: Carles Puigdemont otettiin kiinni Saksassa
Puidgemont ehti poistua maasta ennen kuin Suomen poliisi sai hänet kiinni.
Espanjan etsintäkuuluttama katalaanijohtaja Carles Puigdemont on otettu kiinni Saksassa. LEHTIKUVA/AFP.Saksan poliisi on ottanut kiinni katalaanijohtaja Carles Puigdemontin, kertoo hänen asianajajansa espanjalaiselle uutistoimistolle EFE:lle.
Puigdemont oli tullut Tanskan puolelta Saksaan ja oli matkalla Belgiaan.
Asianajajan mukaan kiinnioton taustalla oli pidätysmääräys, jota varten poliisin on ”tarkastettava” asioita.
El País -lehden mukaan Puigdemont pysäytettiin hieman ennen puoltapäivää, kun hän oli juuri ylittänyt rajan Tanskasta Saksaan autolla. Puigdemontin suunnitelma oli palata Belgiaan.
Myös Saksan viranomaiset ovat vahvistaneet tiedon kiinniotosta, uutisoi saksalainen Focus Online. Puigdemontin otti kiinni Schleswig-Holsteinin poliisi.
Espanja on antanut katalaanijohtajasta kansainvälisen pidätysmääräyksen ja luovutuspyynnön. Espanja syyttää entistä katalaanijohtajaa muun muassa kapinan lietsomisesta.
Puigdemont vieraili loppuviikosta Suomessa. Hän saapui torstaina Suomeen eduskunnan Katalonia-ystävyysryhmän vieraana, ja hänen oli alun perin määrä olla täällä lauantai-iltapäivään asti.
Hän ehti poistua maasta ennen kuin Suomen poliisi sai hänet kiinni.
Puigdemont on asunut lokakuusta lähtien omaehtoisessa maanpaossa Belgiassa.
Espanjan korkein oikeus päätti perjantaina asettaa yhteensä 13 katalonialaista poliitikkoa ja aktivistia syytteeseen kapinoinnista. Uutistoimisto AFP:n mukaan viisi on pidätetty ja kuudesta oikeus antoi kansainvälisen pidätysmääräyksen. Joukossa on myös Puigdemont. Rikoksesta tuomitulle voidaan langettaa 30 vuoden vankilatuomio.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
