HS: Lidl valmistautuu kovaan kasvuun – aikoo avata lähivuosina noin 50 uuttaa myymälää pääkaupunkiseudulle
Lidlillä on Suomessa nykyisin 169 myymälää ja kaksi jakelukeskusta.
Lidl arvioi, että uusi jakelukeskus työllistää suoraan 300 ihmistä ja välillisesti useita satoja ihmisiä. Kuva: Venla TirkkonenSaksalainen kauppaketju Lidl valmistautuu kovaan kasvuun rakentamalla Järvenpäähän 60 000 neliömetrin jakelukeskuksen. Asiasta kertoo Helsingin Sanomat.
Uuden jakelukeskuksen pitäisi valmistua ensi vuoden lopulla. Investoinnin arvo on HS:n mukaan noin 100 miljoonaa euroa.
Suomen Lidlin toimitusjohtaja Lauri Sipponen perustelee jakelukeskusinvestointia Helsingin Sanomissa sillä, että väestön määrä pääkaupunkiseudulla kasvaa lujaa. Lidl aikoo Sipposen mukaan myös avata seuraavan 5-10 vuoden aikana noin 40-50 myymälää pääkaupunkiseudulle.
Lidlillä on Suomessa nykyisin 169 myymälää ja kaksi jakelukeskusta. Jakelukeskukset sijaitsevat Janakkalassa ja Jyväskylän lentoaseman lähettyvillä.
Lidl arvioi, että uusi jakelukeskus työllistää suoraan 300 ihmistä ja välillisesti useita satoja ihmisiä.
Lauri Sipponen ennakoi runsas vuosi sitten keväällä Maaseudun Tulevaisuuden haastattelussa, että Lidl aikoo lähivuosina laajentaa myymäläverkostoaan. Tuolloin hän totesi, etteivät muuttotappiokylät kuitenkaan kauppaketjua kiinnosta.
Lue lisää:
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
