Solidium: Hallituspalkkiot kilpailukykyisiksi
Valtion omistuksia 12 yrityksessä hallinnoivan Solidiumin toimitusjohtajan Kari Järvisen mukaan hallituspalkkioiden täytyy olla kilpailukykyisiä kansainvälisesti.
”Palkkioita on Suomessa korotettu ja ne alkavat olla kohtuullisia vertailussa muihin Pohjoismaihin”, hän sanoo.
Solidium etsii osaavia hallituksen jäseniä ja puheenjohtajia kymmenkuntaan yritykseen, myös kansainvälisiä.
Etsintää haittaa toisinaan se, että Suomessa hallituspalkkiot ovat reilusti pienempiä kuin Keski-Euroopassa ja Britanniassa.
Järvisen mukaan eteen on tullut tilanteita, joissa hallituksiin on ollut vaikeuksia saada ulkomaisia asiantuntijoita palkkion pienuuden vuoksi.
”Joihinkin yrityksiin tarvitaan osaajia, joita ei Suomesta löydy”, hän sanoo.
Nykyään hallituksen jäsen joutuu käyttämään aikaansa yrityksen asioihin selvästi kauemmin kuin 10–15 vuotta sitten. Lisäksi yrityksiä säännellään enemmän.
”Pohjoismaissa hallituksen jäseneltä kuluu 20–30 työpäivää asioiden selvittämiseen”, Järvinen sanoo.
Solidiumin tavoitteena on myös maksaa palkkioita työn ja vastuun mukaisesti. ”Se tarkoittaa, että puheenjohtajalle maksetaan 2,5–3-kertainen palkkio hallituksen jäseneen verrattuna.”
Järvinen esitteli torstaina Solidiumin viime vuoden tuloskatsauksen.
Sijoitusten tuotto jäi viime vuoden heinä–joulukuussa 4,8 prosenttia miinukselle.
Solidiumin sijoitusten tuotto oli viime vuoden heinä–joulukuussa 4,8 prosenttia miinuksella ja yhtiön substanssiarvo laski 1,45 miljardilla eurolla 6,6 miljardiin.
Tuottoa alensi erityisesti teräsyhtiöiden Outokummun ja SSAB:n sekä kaivosalan yhtiöiden Kemiran, Metson ja Outotecin osakekurssien lasku.
Tuottoa Solidiumille tuli Sammosta, Stora Ensosta ja Valmetista.
Talvivaaran osakkeet Solidium kirjasi syksyn aikana nollan arvoiseksi.
Talvivaaran johdon saamia rikossyytteitä Järvinen ei kommentoinut, vaan totesi, että nyt on tärkeintä keskittyä etsimään yhtiölle uusi omistaja ja rahoittaja.
Solidium maksoi voitonjakona valtiolle runsaat miljardi euroa kesäkuun loppuun päättyneellä tuloskaudella.
JOUKO KYYTSÖNEN
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
