MAAILMALTA LYHYESTI
Brasilialaisista jo yli puolet kuuluu keskiluokkaan, kertoo hallituksen tutkimus. Sen mukaan Brasilian 194-miljoonaisesta kansasta 104 miljoonaa lasketaan nykyisin keskiluokkaan. Näiden talouksien kuukausitulot henkeä kohden ovat sadan ja neljänsadan euron välissä.
35 miljoonaa brasilialaista on noussut köyhyydestä kymmenessä vuodessa. Vauraimman väestönosan kasvu on ollut paljon maltillisempaa. Tutkimus kiittää kehityksestä talouskasvua ja eriarvoisuuden vähentymistä yhteiskunnassa.
Köyhyyden vähentäminen oli vuosien 2003–2011 presidentin Luiz Inacio Lula da Silvan päätavoite. Hänen seuraajansa Dilma Rousseff on jatkanut politiikkaa.
Venäläisten kuluttajien tulevaisuuden odotukset ovat hieman laantuneet ja säästäminen on kääntynyt nousuun. Silti Suomen Pankin siirtymätalouksien laitos Bofit ennustaa, että Venäjän talous kasvaa tänä ja ensi vuonna yli 3,5 prosenttia.
Bofit ennakoi Venäjän tuonnin tasaantuvan tänä vuonna noin 10 prosenttiin ja vuosina 2013–2014 noin viiteen prosenttiin vuodessa. Syynä on öljyn maailmanmarkkinahinnan ennakoitu lasku.
Inflaatio on Venäjällä nykyisellään noin 6 prosenttia. Sitä ylläpitää ennen kaikkea heikoista sadoista johtuva elintarvikkeiden kallistuminen, Bofit ennustaa toissa viikolla ilmestyneessä katsauksessa.
Maailmankaupan kasvu hidastuu Maailman kauppajärjestön (WTO) mukaan aiemmin arvioitua enemmän. WTO ennusti perjantaina julkaistussa raportissaan kasvun jäävän tänä vuonna vain 2,5 prosenttiin. Kasvu vauhdittuu ensi vuonna 4,5 prosenttiin.
Vielä huhtikuussa järjestö ennakoi kaupan kasvavan tänä vuonna 3,7 prosenttia ja ensi vuonna 5,6. Maailmankauppa kasvaa tänä vuonna puolta hitaammin kuin parina edellisenä vuosikymmenenä.
Maailmantuotteen eli globaalin bruttokansantuotteen kasvu hidastuu ennusteen mukaan 2,1 prosenttiin. Ensi vuonna maailmantuotteen kasvu nousee 2,4 prosenttiin eli viime vuoden vauhtiin. Finanssikriisin jälkeen vuonna 2009 maailmantuote supistui 2,4 prosenttia.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
