VIIKON KYSYMYS Liikenneluvan laajentaminen sotkisi totuttuja työtapoja
Yli yhdeksän kymmenestä viikon kysymykseen vastanneesta pitää liikenneluvan laajentamista kaikkiin traktorikuljetuksiin tarpeettomana harmaan talouden torjumiseksi.
Kivenpyörittäjä kommentoi: ”Tässähän on selvä tarkoitus lopettaa maaseudulta viimeinenkin pientilan omistajan sivutulonlähde. Traktoreilla hoidetaan kätevimmin mökkiläisten kantojen ajot ja saunan pohjamaat pois ja hiekat ja ruokamullat tilalle pienillä kuormilla kevyesti. Sorayrittäjät saavat ajaa ne pikitiekuljetukset.”
Maajaana kokee ehdotuksen kiusantekona viljelijöitä kohtaan.
”Itselläni on voimassaoleva yhteisölupa ja olen päätyökseni maanviljelijä. Koen silti liikennelupavaatimuksen myös viljelijöille lähinnä kiusantekona. Voihan sitä autoilijoilla ja traktoriurakoitsijoilla olla kateudenpoikasta viljelijää kohtaan, jos hän heinätalkoissa ajaa naapurin heiniä pellolta latoon ja saa itse puintiaikana vastavuoroon talkooapua. Kelpaisihan se työ ja maksu siitä urakoitsijoillekin! Liikenne-/yhteisölupa yhtenäistäisi kuljetukset, mutta kannattaa katsoa mitä se aiheuttaa perinteiselle suomalaiselle talkootyölle jolla on kyllä kansantaloudellistakin merkitystä perinteiden ohella.”
Kaupungista katsoja ihmettelee, miten sadot jatkossa korjataan.
”Miten esim sadonkorjuun aikaan tehdään tehokkaasti viljelijäyhteistyötä, jos luvat pitää olla ja jos luvat on vielä traktorikohtaisia. Älytön idea.”
Lamatuli/22v korostaa luvan aiheuttavan kustannuksia yrittäjälle.
”Liikennelupa tarvitsee aina 5 vuoden välein pätevyystestin kun kuljettaa T-C -luokan liikennetraktoria, 1000 euron liikennelupamaksun ja koulutuksen. Kuljettajapätevyys lääkärintodistuksineen kestää noin 5 päivää pois paikkakunnalta. Harvoja ammattialoja valvotaan näin rahankeruumielessä!”
Koulutuksesta voisi olla kuitenkin monelle hyötyä, Essi arvelee.
”Siellä perehdytään esim. kustannuslaskentaan joka avaa monen silmät. Olen itse käynyt kyseisen kurssin ja suosittelen sitä muillekin. Jos ei ole valmis perehtymään työhönsä kurssin muodossa on parempi antaa homma sellaisten hoitoon, jotka tosissaan haluavat työllä tienata elantonsa.”
Raimo Jaatisen mielestä palveluiden saatavuus paranisi, jos ajot eivät olisi vain sivutoimisten eli viljelijöiden varassa.
”Nyt on maaseudulla ollut suuntana, että kaivinkone- ja sora-autoyrittäjät harvenevat, koska maanviljelijöillä on mahtavat ja sopivat koneet suorittaa ko. palveluja eli vähentävät työtä varsinaisilta alan yrittäjiltä. Tarvitsijat joutuvat hankkimaan nyt palvelut yhä kauempaa. Sivutyönä palveluja saa viljelijöiltä vain silloin, kun heillä on aikaa tai haluja auttaa tarvitsevaa.”
Seuraavaksi kysymme, tuntuvatko hallituksen ilmoittamat säästöaikeet taloudessasi. Miten? Voit vastata viikon kysymykseen osoitteessa www.maaseuduntulevaisuus.fi.
HENRIK SCHÄFER
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
