Helle myy limonadia, sauna olutta
Lämmin sää ja monet juhlat tekevät kesästä panimojuomien suurimman sesongin. Kesäkuukausien myynti kattaa arviolta kolmanneksen panimo- ja virvoitusjuomateollisuuden koko vuoden myynnistä.
Kesällä juomien myynti on kaksinkertaista talvikuukausien myyntiin verrattuna. Panimoliiton mukaan pitkään jatkuva helle edistää yleensä alkoholijuomia enemmän virvoitusjuomien ja kivennäisvesien myyntiä.
Kesään kuuluu luonnollisesti ahkera saunominen, joka lisää myös oluen myyntiä.
Panimojuomien alkuvuoden myynti laski 2,1 prosenttia viime vuoden alusta. Vertailuajankohta tammi–huhtikuu 2013 oli aiempiin vuosiin nähden historiallisen huono ja myynnin lasku jatkui edelleen tänä vuonna.
Luvut perustuvat Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliiton jäsenyritysten myyntitilastoihin.
Panimoliiton mukaan myynnin laskussa näkyvät viime vuosien alkoholi- ja virvoitusjuomaverojenkorotukset. Edellinen valmisteveronkorotus tehtiin tämän vuoden alussa.
MATTI RIITAKORPI
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
