
Vappu lähestyy ja osassa maata satelee yhä lunta – tällaisia kelejä on luvassa alkuviikolle
Yöpakkasista päästään vihdoin eroon isossa osassa maata.Mennyt yö oli koko maassa pakkasyö. Alimmillaan lämpötila laski Sodankylässä -16,2 asteeseen. Etelä-Suomessakin pakkasta oli -7,3 astetta. Auringon noustua lämpötila kuitenkin kohoaa nopeasti. Iltapäivällä lämpötila on +3...+10, Pohjois-Lapissa -2...+3 astetta.
Lännen ja etelän välinen tuuli on heikkoa tai kohtalaista. Vaikka aamu on laajalti selkeä tai puolipilvinen, niin päivällä pilvisyys lisääntyy lännestä alkaen. Maan pohjoisosassa satelee päivän ja illan aikana paikoin hieman lunta tai räntää.
Maanantaiyö pysyy maan eteläosassa - paikoin keskiosassakin - nollan yläpuolella. Pohjoisessa on pakkasyö, mutta runsas pilvisyys pitää pakkaslukemat pääosin 10 asteen lauhemmalla puolella.
Lapin pilviin liittyy myös lumisateita. Lapin yllä on kylmä säärintama, joka pyrkii liikkumaan maanantaipäivän aikana etelämmäksi. Maan keskiosan yllä on kuitenkin vastassa lounaasta saapunut lämmin rintama, johon liittyy vähäisiä vesisateita.
Maan etelä- ja keskiosassa elohopea kohoaa 10 ja 15 asteen välille, Etelä-Lapissakin yli +5 asteeseen. Pohjois-Lapissa ollaan nollassa tai pikkupakkasessa.
Tiistain vastaisena yönä rintamat kohtaavat Lapin yllä. Lunta voi kertyä paikoin useita senttejä. Tiistaipäivänä sateet heikkenevät ja muuttuvat pääosin vedeksi. Sateita tulee melko yleisesti Lapin eteläpuolisilla alueilla. Tiistai on maanantaita viileämpi.
Kirjoittajat ovat Ilmatieteen laitoksen meteorologeja.Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

