Vapaaehtoistyö toi tärkkelysperunanviljelijän suviseuroille
Vaasa (MT)
Tomi Uusipaikka joutuu silloin tällöin vastaamaan kysymykseen: ”Mikä sinun sukunimesi olikaan? Se tuli selväksi, että asut jossakin uudella paikalla.”
”Ei niin. Asun Alajärvellä, mutta sukunimeni on ihan oikeasti Uusipaikka.”
Tomi on perehtynyt sukunsa historiaan siinä määrin, että tietää suvun muuttaneen joskus kauan sitten entisiltä asuinmailta uudelle seudulle. Silloin Uusipaikka asuinpaikan nimityksenä otettiin käyttöön sukunimeksi.
Kuluneen viikonlopun Uusipaikka vietti Vaasassa vanhoillislestadiolaisten suviseuroissa.
Jo Uusipaikan isovanhemmat äidin puolelta kuuluivat kirkon suurimpaan herätysliikkeeseen, vanhoillislestadiolaisuuteen. Alajärven rauhanyhdistyksessä on noin 560 jäsentä.
Tomi osallistuu paikallisen Suomen Rauhanyhdistyksen toimintaan muun muassa erilaisissa talkoissa.
Tämän kesän suviseuroissa hän on yksi vapaaehtoisista, jotka tekevät kaikkiaan noin 10 000 työvuoroa suviseurojen aikana. Samainen määrä työvuoroja on tehty jo suviseurojen valmisteluvaiheissa.
Uusipaikka jatkaa vanhempiensa jälkeen maatalousyrittäjänä.
Isä ja äiti asuvat saman paritalon toisessa päässä ja auttavat voimiensa mukaan poikaansa, joka viljelee 50 hehtaarin tilalla tärkkelysperunaa.
Aikaisemmin tilalla oli 18 lypsävää.
Nykyisin perunanviljelyksen ohella tilalla viljellään jonkin verran ohraa ja heinää, jotka myydään naapureille ja kauppaliikkeeseen.
Tärkkelysperunasta osa valmistetaan perunamuusiksi. Suurin osa menee kuitenkin jatkojalostukseen, jossa siitä saadaan pinnoiteainetta esimerkiksi aikakausilehtien kiiltävien sivujen valmistamiseksi. Lapualla sijaitsevasta tehtaasta on viety paljon tärkkelystä Venäjälle.
Uusipaikan tila ei ole mikä tahansa perunapelto, vaan se on Alajärven suurin toimialallaan. Vastaavia on esimerkiksi Härmässä ja Lapualla.
Tärkkelysperunan viljelijän täytyy tehdä kuusikin kierrosta rikkaruiskutuksia. Työssä käytettävät koneet maksavat melkoisesti.
Uusipaikan olisi piakkoin tarkoitus hankkia nostokone. Saatavilla olevan belgialaisen laitteen hinta huitelee puolen miljoonan euron paikkeilla.
Lisäksi työnteossa tarvitaan istutuskone.
Tomilla on töissä renki. Lisäksi hänen isänsä on apuna nuoren yrittäjän hommissa. Äiti auttaa osaltaan esimerkiksi valmistamalla päivittäin aterian pojalleen.
Juhani Happonen
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
