S-ryhmä kaappasi viisi prosenttia maatilalainoista - "vasta alkua"
S-pankki on noussut maatilaluotoista vastaavan johtajan Jouni Kankaanpään mukaan jo lähes viiden prosentin markkinaosuuteen maatilalainoissa. Tulevia tavoitteita hän ei paljasta, mutta sanoo nykytilanteen olevan ”vasta alkua”.Pohjois-Savossa pyyhkii hyvin, ja erityisen houkuttelevat apajat siintävät siellä, missä paikkakunnalla on vain yksi osuus- tai säästöpankki.
”Haluamme olla kilpailukykyinen kullakin paikkakunnalla myös maatilalainoissa. Näen, että pystymme tarjoamaan kilpailukykyistä hintatasoa.”
Kilpailijat kertovat, että S-pankki on tarjonnut maatiloille joitakin lainoja jopa alle yhden prosentin marginaalilla. Pankki myöntää sen itsekin. Tavallinen maatilayrityksen marginaali on 2–3 prosentin luokkaa, sukupolvenvaihdoksissa usein vähemmän.
”Kiinnostus meitä kohtaan on ollut erittäin suurta. Olemme lainoittaneet kaikkea koneista ja laitteista lisämaahan, isoja ja pieniä investointeja, eri tuotantosuuntia ja alueita.”
Näin siitä huolimatta, että osa alkutuottajista on suhtautunut ruuan halpuuttamisketjun pankkiin nihkeästi. Kankaanpää kiittää menestyksestä onnistunutta markkinointia, koko maan kattavaa pankkiverkostoa eli vähimmillään osuuskaupan kassoja, nopeaa palvelua ja asiantuntevaa henkilöstöä.
S-ryhmässä maatilalainoista vastaa Kankaanpään lisäksi seitsemän kenttämiestä, ja ”lainapäätöksen saa lähes minuuteissa”. Ujuttautumista uusille laina-apajille helpottaa myös S-pankin kytkös vakuuttaja Lähi-Tapiolaan.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

