Suojeluyhdistys jätti tutkintapyynnön Pohjois-Karjalan sudenkaadoista
Luonnonsuojeluliitto Tapiolan mielestä viranomaiset eivät valvoneet metsästystä riittävästi.Luonnonsuojeluliitto Tapiola on tehnyt poliisille tutkintapyynnön suden kannanhoidolliseen metsästykseen liittyen lupaehtojen noudattamatta jättämisestä Pohjois-Karjalassa.
Liitto pyytää poliisia selvittämään, ovatko metsästyksen valvonnasta vastuussa olevat jättäneet noudattamatta lakisääteiset velvollisuutensa.
Liiton mukaan susien kannanhoidollisessa metsästyksessä olisi pitänyt ottaa huomioon se, että poliisin antamilla määräyksillä ammuttiin lupa-alueella joulukuun loppuun mennessä kolme sutta, ja yksi jäi auton alle. Liiton mielestä koko lupamäärän käyttämiseen ei tämän vuoksi ollut edellytyksiä.
Sudet ovat työllistäneet poliisia Pohjois-Karjalassa runsaasti. Kuluvan metsästysvuoden aikana alueella on tapettu poliisin määräyksellä seitsemän sutta ja karkotuksia on tehty 15 kertaa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

