Jäsenmäärä Pohjoismaiden suurin
Kuluttajaliitto on suuri tai pieni järjestö riippuen mistä suunnasta kokoa katsoo.
Paikallisyhdistyksiin kuuluu noin 1 900 henkilöjäsentä. Se on vähän verrattuna vaikkapa Marttoihin, joiden omistamassa kiinteistössä Helsingin Malminrinteessä liiton toimisto sijaitsee. Marttoja on noin 46 000.
Pohjoismaisiin sisarjärjestöihin verrattuna Kuluttajaliitto on jäsenmäärältään suurin, pääsihteeri Juha Beurling kertoo.
Tanskassa ja Norjassa ei ole enää lainkaan yhdistysmuotoista maan kattavaa kuluttajaliikettä. Kuluttajien asioita ajavat neuvottelukunnat tai neuvostot, joita Beurling luonnehtii viranomaistoiminnan jatkeiksi.
Ruotsin Sveriges konsumenter nojaa etupäässä eri aloja edustavien järjestöjen jäsenyyteen. Myös Kuluttajaliittoon kuuluu vastaavia järjestöjäseniä, suurimpana SAK. Miljoonan ihmisen edunvalvojalla ei kuitenkaan ole päätöksenteossa kuin yksi ääni.
Suomessa yritetään vielä vahvistaa paikallista kuluttajaliikettä. Puheenjohtaja Leena Simonen kaipasi vastikään jäsenistöltään vahvaa kuluttajaliikettä vieraillessaan Merenkurkun Kuluttajat ry:n tilaisuudessa Vaasassa.
Tekemisestä ei ole Simosen mukaan pulaa. Esimerkiksi ruuan alkuperän jäljittämisessä ja ruokaskandaalien perkaamisessa riittäisi työsarkaa myös paikallisesti.
Monissa yhdistyksissä on meneillään sukupolvenvaihdos, ja siksi nuoria haluttaisiin riveihin lisää.
Tehtävä ei ole helppo, kolmekymppisten sukupolvea edustava Beurling myöntää.
”Eihän se ole mikään seksikäs vetonaula sanoa, että Kuluttajaliitto on edunvalvontajärjestö. Ei kukaan määrittele itseään ensisijaisesti kuluttajaksi”, Beurling toteaa.
Jäsenrajoja ylitetään esimerkiksi kuluttajaparlamentissa, jonka toimintaa Kuluttajaliitto koordinoi. Tänä syksynä vaikuttamisfoorumiin osallistuu 56 merkittävää kansalaisjärjestöä.
Järjestö tavoittaa kansalaisia parhaiten verkossa. Vuoden mittaan nettisivuilla on noin 800 000 käyntiä.
Viime vuonna järjestöön liittyi verkossa suosittu Kulutusjuhla ry, jonka puheenjohtaja ja sivuston ylläpitäjä Mari Koistinen toimii myös Kuluttajaliiton hallituksessa.
Kuluttajaliiton perinteisiä vetonauloja ovat vinkit ja neuvot, joilla voi säästää rahaa. Kiperissä tilanteissa järjestön jäsen saa ilmaiset neuvot liiton lakimieheltä.
TARJA HALLA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
