Sota syö kansalaisten ostovoimaa – ruuan hinta voi nousta muita tuotteita nopeammin
Sodan hinta tavalliselle ihmiselle on ostovoiman heikkeneminen. Hintojen nousu jatkunee ainakin loppuvuoden.Tavallisen ihmisen ostovoima heikkenee, mutta elintaso ei vielä merkittävästi notkahda, arvioi Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan ennustepäällikkö Markku Lehmus kuluttajahintojen nousua Suomessa.
Etla on tarkistanut arvioitaan inflaatiosta ylöspäin ja vuosikeskiarvo näyttää nousevan selvästi yli kolmen prosentin.
"Jos öljyn hinta pysyy pitkään tällä tasolla, tulee helposti vielä prosentin kymmenyksiä lisää. Vuosikeskiarvo voi pahimmillaan nousta lähelle neljää prosenttia", Lehmus kertoo.
Tilastokeskuksen mukaan inflaatio Suomessa oli joulukuussa 3,5 prosenttia ja tammikuussa 4,4 prosenttia.
Talven työmarkkinakierroksen jälkeen palkat nousevat sen verran, että kuluttajan ostovoiman menetys on nykytiedoilla 1–2 prosentin luokkaa.
Yhdysvalloissa inflaatio on nyt yli seitsemän prosenttia ja euroalueella viimeisin luku on 5,8 prosenttia. Yhdysvalloissa palkkojen nousu ei pysy inflaation perässä ja hintojen nousu alkaa syödä elintasoa.
"Jotta Suomessa olisi yhtä korkeita lukemia, pitäisi tilanteen kärjistyä vielä lisää. Aivan jossain äärimmäisessä mallissa inflaatio voisi Suomessa olla sama kuin USA:ssa, mutta todennäköisyys sille on aika pieni", Lehmus sanoo.
Tilanne ei kuitenkaan ole kaikille sama. Hintojen nousu osuu kovemmin niihin, jotka eivät voi tinkiä auton käytöstä tai joiden yritykset ovat riippuvaisia polttoaineista tai energiasta.
Öljyn hinta voi laskea nopeasti, mutta niin tulee tuskin tänä vuonna käymään, Lehmus arvioi.
Lehmus muistuttaa, että hinnat lähtivät nousuun jo ennen Venäjän hyökkäystä Ukrainaan.
Esimerkiksi puutavaran ja rakennustarvikkeiden hinnat olivat nousseet jo viime kesänä. Samoin ruuan hintaan nousupaineita tuova kustannusten nousu on alkanut jo ennen sotaa.
Ruuan hinta voi irrota muiden tuotteiden hintakehityksestä, arvioi PTT:n ennustepäällikkö Janne Huovari.
Sotaa käydään merkittävällä ruuan tuotannon ja muiden maatalouden raaka-aineiden tuotannon alueilla. Suomessa maataloudessa on mahdotonta tinkiä nopeasti kallistuvan polttoaineen käytöstä.
Lehmus on samaa mieltä.
"Ruuassa on hintapaineita. Jos käy hyvä onni ja tulee hyvät säät, voi hyvä sato helpottaa hintapaineita."
Inflaatio on noussut ripeästi Venäjän hyökkäyksen jälkeen. Periaatteessa se voi laskeakin nopeasti, mutta niin ei näytä nyt käyvän.
"Inflaatio varmaan kiihtyy kesällä ja syksyllä ja jää korkealle tasolle loppuvuodeksi", Lehmus sanoo.
Hyvä taloustilanne on pitänyt kysyntää yllä. Jossain vaiheessa hintojen nousu kääntää kysynnän laskuun.
Lehmuksen mukaan on kiinnostava seurata, mikä on kuluttajan kipuraja polttoaineissa.
"Onko se 2,5 euroa niille, jotka pystyvät autoilua vähentämään", hän kysyy.
Kipurajan ylittymisen jälkeen kysyntä alkaa laskea.
Yritysten Venäjän liiketoimien lopettamisella ei ole Suomen talouteen kokonaisuudessa kovin suurta vaikutusta. Mahdollisesti irtisanottavat voivat löytää uutta työtä.
Velallisille Lehmuksella ja Huovarilla on myönteisiä uutisia, sillä korkotaso tuskin lähtee nopeaan nousuun.
Euroopan keskuspankki sietää korkeaa inflaatiota, koska pitää sitä väliaikaisena.
"Korot pysyvät edelleen matalina. Se tarkoittaa, että hintojen noustessa reaalikorot ovat negatiiviset. Velallisilla on edelleen hyvät oltavat", Huovari sanoo.
Huovari arvioi, että taloudessa voi olla laajempia muutoksia edessä.
"Aika pitkään nyt mietitään huoltovarmuutta, tuotantoketjuja ja sijoituksia ylipäätään toisella tavalla. Ehkä oikeat investoinnit nousevat kunniaan sijoituskohteina, eikä vain pörssin finanssikohteet."
Lue myös:
Yhdysvallat kieltämässä venäläisen energian maahantuonnin
Energia kallistuu räjähdysmäisesti – maakaasun hinta yli 15-kertaistunut vuodessa
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

