Ukrainan viljasaartoa yritetään avata: Putin voi päästä lähemmäs tavoitettaan ja Erdoğan saattaa saada uuden kiristysruuvin
Turkin johtaja taivuttelee Venäjää avaamaan Mustanmeren satamat ukrainalaisen viljan viennille. Ukrainan neuvottelijat varoittavat, että pahimmillaan neuvottelutulos on Moskovalle iso edistysaskel sodassa.München
Ukraina on miinoittanut Odessan sataman edustan estääkseen Venäjää hyökkäämästä mereltä. Kuva: Wang QingYK on yhdessä Turkin kanssa toiminut Venäjän ja Ukrainan välisten neuvotteluiden välittäjänä. YK:n pääsihteeri António Guterres antoi viime viikon G7-kokouksessa Etelä-Saksan Elmaussa ymmärtää, että sopu olisi lähellä.
Italian pääministeri Mario Draghi kertoi näistä arvioista julkisuuteen ja herätti toiveita, että uhkaava ruokakriisi saadaan ratkaistua.
Ukrainan varastoissa seisoo 20 miljoonaa tonnia viljaa, joka pitäisi saada vientiin nopeasti. Jos Venäjä ei lopeta satamien piiritystä eikä reitti Mustanmeren kautta aukea, Ukrainan tämän kesän sadosta iso osa menetetään ja nälänhätä Pohjois-Afrikassa pahenee.
Turkin presidentti Recep Tayyip Erdoğan puolestaan lupaili viime viikon Nato-kokouksessa Madridissa USA:n presidentille Joe Bidenille, että ratkaisu olisi syntymässä jo hyvinkin pian. Vielä reilu viikko sitten Erdoğanin esikunta puhui kolmesta neljästä viikosta.
”Me yritämme ratkaista asian tasapainoisella politiikalla”, Erdoğan sanoi uutistoimisto AP:n mukaan Madridissa.
Pahimmassa tapauksessa uhkaava ruokakriisi ratkaistaan niin, että koko kansainvälinen yhteisö on elintärkeässä viljan viennissä riippuvainen Turkista ja Venäjästä.
Juuri tuo ”tasapaino” arveluttaa kuitenkin Ukrainaa ja sen tukijoita. Diplomaattilähteet Brysselissä ja Berliinissä varoittavat, että Erdoğan saattaa räätälöidä mallia, joka nostaa hänet ”ratkaisijaksi” ja jossa Venäjä saa lännen pakoterintamaa murentavia myönnytyksiä.
Lähteet viittaavat Turkin ”kiristykseen” Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyden kanssa.
Erdoğan pakotti hakijat allekirjoittamaan kyseenalaisen paperin, jossa ne sitoutuvat tekemään terrorismin vastaista yhteistyötä Turkin kanssa. Lisäksi Bidenilta Turkin johtaja kiristi lupauksen F-16 hävittäjien myynnistä.
Madridin kokouksen loppumetreillä torstaina Erdoğan uhosi, että kahden Pohjoismaan Nato-jäsenyys voi tyssätä Turkin parlamentin ratifiointiin, jos maat eivät luovuta yhteisen asiakirjan mukaisesti yhteensä 73 terroristiksi epäilytyä Turkkiin. Sekä Helsingissä että Tukholmassa on toisenlainen tulkinta Madridin sovusta.
Pahimmassa tapauksessa uhkaava ruokakriisi ratkaistaan niin, että koko kansainvälinen yhteisö on elintärkeässä viljan viennissä riippuvainen Turkista ja Venäjästä.
Ukrainan puolesta neuvotteluja käyvä apulaistalousministeri Taras Katshka korosti viime viikolla Financial Timesille, että sopua Venäjän kanssa on vaikea tehdä, koska Moskovan todellinen tavoite on saavuttaa mahtiasema Mustallamerellä.
Ukrainan hallituksen edustajat ovat puhuneet verkkojulkaisu Politicolle, että tekeillä olisi suunnitelma, jossa Ukrainan satamat avattaisiin viljaa kuljettaville aluksille, mutta Ukrainan ei tarvitsisi poistaa miinoja satamien edustalta.
Ukraina on miinoittanut Mustanmeren rannikkoa estääkseen Venäjää hyökkäämästä mereltä maan eteläosiin. Presidentti Vladimir Putinin neuvottelijat ovat puolestaan korostaneet, että satamien saarto loppuu, jos Ukraina poistaa miinat.
Satamien saarto ei ole viljan viennin avaamisen ainoa haaste. Ukrainan edustajat tähdentävät, että jos laivat saadaan liikkeelle, niillä pitää olla Turkin tai jonkun muun Nato-maan sota-alukset saattajina Mustallamerellä. Nato-maat epäröivät, koska Venäjä saattaisi provosoida yhteenoton, joka vetäisi Naton osalliseksi Ukrainan sotaan.
Samaan aikaan, kun Mustanmeren reittiä yritetään avata, EU-maat tekevät yhdessä USA:n kanssa hartiavoimin töitä, jotta viljaa saataisiin sitä kipeästi tarvitseviin maihin muita reittejä.
Saksan maatalousministeri Cem Özdemirin mukaan toukokuussa maanteitse, rautateitse ja romanialaisen Constantan sataman kautta onnistuttiin viemään noin 1,7 miljoonaa tonnia viljaa Pohjois-Afrikkaan. Osin tästä syystä vehnän hinta on ollut laskussa.
Vaihtoehtoinen reitti on kuitenkin kallis eikä se riitä kokonaan korvamaan laivavientiä Mustanmeren kautta. Ukraina vie viljaa noin viisi miljoonaa tonnia kuukaudessa, 90 prosenttia siitä Mustanmeren kautta. Özdemir korostaa Süddeutsche Zeitungin haastattelussa, että vaihtoehtoisilla reiteillä voidaan yltää korkeintaan kolmeen miljoonaan tonniin kuukaudessa.
Lue lisää:
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


