Suomenmaa: Keskustavaikuttaja vaatii Huoltovarmuuskeskuksen siirtämistä Jyväskylään ‒ ”Ei kaikkia munia samaan koriin”
Joonas Könttä huomauttaa, että kriisitilanteessa Huoltovarmuuskeskuksen kaltaiset kriittiset virastot joutuisivat evakuoitumaan Helsingistä muualle Suomeen.
Jyväskyläläinen Joonas Könttä (kesk.) toimi kansanedustajana vuosina 2019‒2023. Kuva: Petteri KivimäkiEntinen kansanedustaja, jyväskyläläinen keskustavaikuttaja Joonas Könttä väläyttää kriittisten valtiollisten virastojen hajasijoittamista Helsingistä eri puolille maata.
Könttä katsoo, että Huoltovarmuuskeskus pitäisi siirtää Helsingistä Jyväskylään. Asiasta uutisoi eilen tiistaina Suomenmaa.
Ulko- ja turvallisuuspolitiikkaan erikoistunut Könttä näkee ylipäätään riskejä siinä, että kriittisimmät asiantuntijavirastot on keskitetty Helsinkiin.
”Huoltovarmuuskeskus ei tietenkään ole ainoa virasto, jonka sijainti Helsingissä on turvallisuusnäkökulmat huomioiden väärä. Nykykäsityksen mukaan kukaan asiantuntija ei suosittele kriittisten toimintojen sijoittamista yhteen ja samaan paikkaan. Ei ainakaan kriisitilanteessa”, Könttä toteaa.
”Kaikkia munia ei kannata pitää samassa korissa. Huoltovarmuusvarastot ovat hajasijoitettuja, niin tulisi olla myös kriittisimmät asiantuntijavirastot”, hän jatkaa.
”Huoltovarmuuskeskus ei tietenkään ole ainoa virasto, jonka sijainti Helsingissä on turvallisuusnäkökulmat huomioiden väärä.”
Könttä huomauttaa, että kriisitilanteessa Huoltovarmuuskeskuksen kaltaiset kriittiset virastot joutuisivat evakuoitumaan Helsingistä muualle Suomeen. Hänen mukaansa muuttoon kuluisi ”päivä jos toinenkin”.
Jyväskylä olisi Köntän mukaan Huoltovarmuuskeskukselle luonteva sijoituspaikka keskeisen sijaintinsa, hyvien liikenneyhteyksiensä ja alueen vahvan turvallisuusosaamisen ansiosta.
Suomenmaa: Keskustalainen: Kriittiset virastot hajasijoitettava
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat











