Tiilikainenhaluaapoimintaanpelisäännöt
Ristiriidat marjojen poimimisesta ovat kasvaneet liian suuriksi maaseudun asukkaiden ja ammattimaisten yritysten välillä. Ristiriidat voidaan ratkaista luomalla pelisäännöt organisoituun marjanpoimintaan, kansanedustaja Kimmo Tiilikainen (kesk.) uskoo.
Tiilikaisen mukaan pelisäännöistä on sovittava pikaisesti ja marjayrittäjät on sitoutettava kouluttamaan poimijansa.
Jos pelisääntöjä ei noudateta, Tiilikainen olisi valmis ottamaan laiminlyönnit huomioon, kun yrittäjä seuraavan kerran hakee työntekijöille viisumia.
”Toivottavasti ongelmat ratkeavat ilman luvanvaraistamista. Mikäli luvanvaraistamiseen joudutaan menemään, on se toteutettava niin, etteivät yksityisten ihmisten ikimuistoiset jokamiehen oikeudet vaarannu”, Tiilikainen pohtii. MT
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
