Poliisi selvittelee MV-lehden toimintaa
Joukko poliittisia nuorisojärjestöjä lähetti Valtakunnansyyttäjänvirastoon tutkintopyynnön marraskuussa.Helsingin poliisi selvittää, onko aihetta aloittaa esitutkinta MV-verkkolehden toiminnasta.
"Tapaus vaatii aika lailla perehtymistä, kun on kyse sananvapaudesta, ilmaisunvapaudesta ja sentyyppisistä asioista", sanoo tutkintaa johtava rikoskomisario Timo Luoto.
Tammikuussa joukko poliittisia nuorisojärjestöjä lähetti Valtakunnansyyttäjänvirastoon tutkintapyynnön MV-lehden toiminnasta.
Järjestöjen mukaan MV-lehti sallii rasistisen uhkailun, väärinkäyttää sananvapautta ja rikkoo yhteiskuntarauhaa. Tutkintapyynnössä todetaan, että julkaisun toiminta on pyritty turvaamaan toimimalla ulkomailta.
Uutista on muutettu 1.3. kello 20.20 STT:n tarkennuksien vuoksi. Aiempi otsikko "Poliisi on aloittanut esitutkinnan MV-lehden toiminnasta" on muutettu muotoon: Poliisi selvittelee MV-lehden toimintaa.
Samoin STT:n tarkennuksien takia on muutettu jutun alku "Helsingin poliisi on aloittanut esitutkinnan MV-verkkolehden toiminnasta" muotoon: "Helsingin poliisi selvittää, onko aihetta aloittaa esitutkinta MV-verkkolehden toiminnasta."
Lue lisää:
Päätoimittajien kannanotto vastuullisen journalismin puolesta
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
