Harrastaja voi myydämarjoja verottomasti
Luonnonvaraisia marjoja saa myydä verovapaasti, jos marjat kerätään ravinnoksi ja myydään itse, Verohallinto kertoo.
Marjojen poiminnasta palkaksi saatu tulo on sen sijaan veronalaista. Viljellyistä marjoista, kuten mansikoista, saadusta tulosta on maksettava veroa.
Tuloverolaissa määritellään, ettei jokamiehen oikeudella poimittujen marjojen myynnistä saaduista tuloista tarvitse maksaa veroja, jos marjat myydään ravinnoksi tai lääkkeeksi.
”Verovapaus edellyttää, ettei marjoja ole jatkojalostettu eli esimerkiksi survottu, makeutettu tai pakastettu,” ylitarkastaja Janne Myllymäki kertoo.
Marjat on myös myytävä itse. Myllymäen mukaan poimija voi myydä marjat esimerkiksi torilla tai tienvarren levähdyspaikalla, kunhan toiminta on harrastelijamaista ja satunnaista. Marjat voi myydä verovapaasti myös suoraan ravintolalle tai tukkuostajalle.
Ylitarkastaja Kaj Hoffren Verohallinnosta kertoo, että asiaa käsitellään lähinnä tapauskohtaisesti.
”Harrastamisen ja ammattimaisen marjamyynnin välille ei ole vedetty tarkkaa euromääräistä rajaa. Veroja maksamattomat marjakauppiaat eivät ole yleinen ongelma. Heidän toimiinsa puututaan vasta, kun kaupasta saadut tulot ovat huomattavia”, Hoffren toteaa.
Työsopimuksessa marjoja poimivan on maksettava verot ansiotulon veroprosentin mukaan. Suomeen ulkomailta tulleet marjanpoimijat ovat yleensä nimenomaan työsuhteessa poimivia.
Verohallinnon tiedotteen mukaan viljeltyjen marjojen keräämisestä ja myynnistä saatu tulo on aina veronalaista. Verotettavaa tuloa on sekä itse kasvatettujen että muiden viljelemien marjojen keräämisestä ja myynnistä saatu tulo.
MATTI RIITAKORPI
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
