Valtio vauhdittaa soiden, lintuvesien ja perinneympäristöjen ennallistamista – ympäristöministeri lupailee töitä haja-asutusalueelle
Hallitus on osoittanut ennallistamistyöhön ensi vuodelle 42 miljoonaa euroa.
Luontokohteiden ennallistamistyöt tuovat töitä muun muassa kaivuuyrittäjille. Suota ennallistettiin Nurmeksessa 2017. Kuva: Lari LievonenValtio vauhdittaa arvokkaiden elinympäristöjen ennallistamista. Tavoitteena on ennallistaa hallituskauden aikana 12 000 hehtaaria soita, 80 lintuvettä sekä kunnostaa 15 000 hehtaaria maatalouden perinneympäristöjä, jotka ovat tärkeitä muun muassa pölyttäjille. Lisäksi soita suojellaan 20 000 hehtaaria.
Yli puolet Suomen soista on ojitettu aikoinaan. Ympäristö- ja ilmastoministeri Krista Mikkonen (vihr.) painottaa, että ennallistetut suot palvelevat paitsi monimuotoisuutta, sitovat myös hiiltä ja hillitsevät ravinnevalumia vesistöihin. Lisäksi ennallistaminen tuo töitä haja-asutusalueelle.
Mikkonen esitteli ennallistamiseen ja suojeluun keskittyvää, vuoteen 2030 ulottuvaa Helmi-ohjelmaa torstaina ympäristöministeriössä järjestetyssä tiedotustilaisuudessa.
Ensimmäinen julkistettu soidensuojelualue sijaitsee Tornator Oyj:n mailla Juukaan Haukisuolla. 244 hehtaarin suojelualue rajautuu osin Natura-alueisiin.
Helmi-ohjelma on saanut ensi vuodelle rahoitusta 42 miljoonaa euroa. Kaiken kaikkiaan hallitus on ohjannut luonnonsuojeluun ensi vuodelle 100 miljoonaa euroa lisärahaa.
Mikkosen mukaan Metsähallituksella ja metsäkeskuksilla on tiedossa runsaasti ennallistamiskohteita. Joukossa on myös paljon metsäympäristöjä, kuten lehtoja ja paahderinteitä sekä ranta-alueita.
Yksityisillä mailla suojelukorvaukset hoidetaan muun muassa vapaaehtoisen suojeluohjelma Metson rahoituksella.
"Pelkät suojelutoimet eivät riitä, vaan monimuotoisuus on huomioitava myös maataloudessa ja metsänhoidossa", Mikkonen toteaa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

