KOMMENTTI Isoveli valvoo
Uusi työaikalaki leikkaa kuljetusyrittäjiltä yrittäjyyteen kuuluvan vapauden oman työn käytöstä. Jatkossa yrittäjien pitää sovittaa työpanoksensa 48 tunnin virkamiesviikkoon.
Eduskunta hyväksyi kyseisen lain tällä viikolla. Käytännössä asia ratkesi jo pari vuotta sitten, kun EU:n parlamentti hyväksyi asian täpärässä äänestyksessä. Suomi oli silloin lakia vastaan.
Sen jälkeen Suomi on vitkutellut asian eteenpäin vientiä. Liikenneministeriö on myös hakenut lain tulkintaan joustoa. Yrittäjille on hetkellisesti mahdollista jopa yli 60 tunnin viikkotyömäärät, mutta ne pitää tasata puolen vuoden jaksolla.
Myös rangaistusvaatimus saatiin poistettua, mitä kuljetusyrittäjät erityisesti kiittelevät.
Lain eduskuntakäsittely oli poliittista teatteria, koska kaikki tiesivät, ettei vaihtoehtoja oikein ollut. Siitä huolimatta oppositio haukkui esityksen harvinaisen huonoksi ja osa hallituspuolueiden edustajistakin oli siitä huolissaan.
Pahimpana pelkona on, että työaikalainsäädäntö ulotetaan myös muihin yrittäjiin. Ehkä idea jo kytee jonkun Brysselin valopään mielessä.
Voi olla, että ennen pitkää näemme viljelijän työaikaa mittaavat kellokortit navetan ovenpielessä ja ajopiirturit traktoreissa ja yrittäjien metsäkoneissa.
JARMO PALOKALLIO
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
