Epävakainen kesä tehnyt sään ennustamisesta vaikeaa
Kesä on suuressa osassa maata ollut tavallista sateisempi. Kesäsateet tulevat usein hyvinkin paikallisina kuuroina. Marita Waenerberg Kuva: Viestilehtien arkistoTänä kesänä moni on kommentoinut, että sääennusteet menevät tavallista useammin pieleen. Kun luvataan poutaa, tuleekin vettä.
”Aina, kun kesä on epävakainen, palautetta ennustamisen epätarkkuuksista tulee paljon”, Ilmatieteen laitoksen sääpalvelun päällikkö Juhana Hyrkkänen toteaa.
Kesällä suurin osa sateista tulee kuuroina. Ne ovat hyvin paikallisia.
”Kuuropilvet voivat olla luokkaa muutama kilometri kertaa muutama kilometri”, Hyrkkänen sanoo. On vaikea ennustaa täsmällisesti, mihin pieni kuuro osuu ja mitkä alueet se kiertää.
Kesä on suuressa osassa maata ollut tavallista sateisempi. Esimerkiksi heinäkuun sademäärä oli maan keski- ja itäosissa jopa kaksinkertainen keskiarvoihin nähden.
Laitoksen oman seurannan mukaan tämän kesän ennusteet ovat kuitenkin osuneet kohdalleen melko hyvin. Lämpötilaennusteissa saatetaan päästä jopa kaikkien aikojen parhaaseen tulokseen.
Hyrkkänen kertoo, että laitos seuraa lämpötilaennusteita kahden asteen osuvuushaarukalla. ”Jos ennuste ja havainto poikkeavat toistaan yli kaksi astetta, ennuste rekisteröidään virheeksi.”
Kun tilannetta tarkastellaan vuoden ajan tästä hetkestä taaksepäin, yhden vuorokauden lämpötilaennusteiden osumatarkkuus on ollut 87 prosenttia.
Viiden viime vuoden aikana lukema on vaihdellut 83:n ja 85 prosentin välillä. ”Riippuu syksystä, päästäänkö tänä vuonna ennätykseen.”
Ennusteiden tarkentumiseen vaikuttavat tietokoneiden kasvanut laskentateho, mallinnusmenetelmien kehittyminen ja henkilöstön ammattitaito.
Mallintaminen tarkoittaa ilmakehän erittäin monimutkaisen toiminnan yksinkertaistamista, jotta kerättyjen havaintojen perusteella voidaan ennustaa tilannetta eteenpäin. ”Yksinkertaistaa pitää, mutta ei liikaa – on löydettävä kultainen keskitie.”
Sade-ennusteiden osuvuustarkkuudessa Ilmatieteen laitoksella päästäneen tänä vuonna kaikkien aikojen toiseksi parhaaseen tulokseen, Hyrkkänen kertoo. ”Viime vuosi oli kyllä parempi.”
Tänä vuona sääennusteista on tullut laitokselle keskimääräistä kesää enemmän palautetta, mutta ei mitään poikkeuksellista tulvaa.
Palaute ei ole pelkästään negatiivista. ”Esimerkiksi i-Phone- ja Android-puhelimissa toimivasta sääsovelluksesta on tullut paljon kiitosta.”
SATU LEHTONEN
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
