Oulun poliisi varoittaa erittäin vaarallisesta strykniini-myrkystä
Yhden suden tiedetään kuolleen myrkkyyn eikä tällä hetkellä ole varmaa tietoa siitä, minkä verran myrkkyä on levitetty luontoon.Poliisille ilmoitettiin 23.3.2025 Puokiolla moottorikelkkareitiltä löytyneestä kuolleesta sudesta. Tutkimuksissa on käynyt ilmi, että susi oli kuollut erittäin vaaralliseen strykniini-myrkkyyn. Puokio on kylä Puolangan kunnassa Kainuussa.
”Gramma myrkkyä riittää tappamaan jopa kymmenen ihmistä.”
Strykniini on erittäin vaarallinen ja voimakas myrkky, noin yksi gramma myrkkyä riittää tappamaan jopa kymmenen ihmistä. Strykniini voi aiheuttaa myrkytyksen nieltynä, silmien tai nenän kautta tai jopa suoraan paljaalta iholta.
Strykniinin myynti Suomessa on lopetettu jo 1990-luvulla.
Oulun poliisilaitos tutkii tapausta yhteistyössä Rajavartiolaitoksen ja yhteistoimintana Metsähallituksen erävalvonnan kanssa. Asiasta on kirjattu rikosilmoitus törkeästä metsästysrikoksesta.
"Poliisilla ei ole tällä hetkellä varmaa tietoa siitä, minkä verran myrkkyä luontoon on levitetty, joten haluamme myös varoittaa metsästäjiä sekä muita luonnossa liikkujia. Tällaiset myrkyt ovat ennen kaikkea valtava riski juuri metsästyskoirille", toteaa tutkinnanjohtaja Kimmo Tuulenkari Oulun poliisilaitokselta.
"Suomessa on useampi tapaus, jossa metsästyskoira on tähän myrkkyyn menehtynyt", jatkaa Tuulenkari.
Poliisi kaipaa edelleen tietoa tekijästä sekä havaintoja mahdollisista metsään jätetystä myrkystä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



