Seisova pöytä linnuille
ajankohtaista luonnossa
Näin joulun aikaan on hyvä aloittaa lintujen talviruokinta, ellei sitä vielä ole ehtinyt tehdä. Lumipeitteen asettuessa ruuan hankinta vaikeutuu, ja pakkanen kuluttaa energiaa.
Monien lintujen selviytymistä talven yli auttaa pihamaalle pystytetty ruokintapaikka. Jos asut kaupungissa rivi- tai kerrostalossa, tarkista taloyhtiöstä, miten ruokinnan voi järjestää.
Linnut oppivat nopeasti käymään noutopöydässä. Tarjolla on hyvä olla monipuolisesti syötävää.
Auringonkukansiemenet ja murskatut maapähkinät sisältävät runsaasti energiaa ja ovat etenkin tiaisten suosiossa. Kuorittuina ostetut siemenet ovat riittoisia, eikä niistä jää roskaa pihamaalle.
Perinteinen kauralyhde kelpaa varsinkin keltasirkulle.
Myös tali ja rasvaseokset maistuvat monille linnuille, mutta ne eivät saa sisältää suolaa.
Siemeniä varten toimiva ratkaisu on automaatti, jolloin linnut eivät pääse sotkemaan ruokaa ulosteillaan ja sairastu esimerkiksi salmonellaan. Hyvässä ruokinta-automaatissa on riittävästi astinlautoja ja katos, joka pitää siemenet kuivina.
Sijoita ruokintapaikka lähelle puita tai pensaita, joissa linnut ovat turvassa pedoilta ja suojassa säältä. Kerran aloitettua ruokintaa pitää jatkaa kevääseen saakka.
Ruokintapaikalle saa helposti käymään useita lintulajeja, joiden puuhia on mukava rauhoittua seuraamaan joulunpyhinä.
Vakiovieraita ovat tiaiset, vihervarpuset, sekä punatulkut ja keltasirkut. Myös käpytikka, närhi ja Pohjois-Suomessa kuukkeli hakeutuvat mielellään seisovaan pöytään.
Vilkasliikenteinen ruokintapaikka tuo iloa koko talveksi.
SARI KANTINKOSKI
Kirjoittaja opiskelee luonto-
kartoittajaksi. Hän kertoo ajan-
kohtaisista luontoasioista tällä palstalla noin kahden viikon välein.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
