Janakkala päätti lakkauttaa neljä koulua − luontokoulun ystäville on silti luvassa hyviä uutisia: ”En osaa vielä edes iloita”
Luontokoulutunnit ovat olleet vuoden ajan nollilla kunnan heikon taloustilanteen takia. Rahoitusta on etsitty monista paikoista.TilaajalleLue artikkelin tiivistelmäJanakkalan kunnanvaltuusto päätti lakkauttaa neljä koulua, joista kaksi suljetaan kuluvan ja kaksi ensi lukuvuoden jälkeen. Heinäjoen ympäristökoulun hanke kaatui, mutta Johanna Sahilan perustama Ilveksen luontokoulu saa 100 000 euron testamenttirahoituksen ja jatkaa kahden vuoden ajan. Sahila kertoo, että toiminta oli pysähdyksissä vuoden ajan taloudellisten vaikeuksien vuoksi.
Tiivistelmä on Rengin, Viestimedian oman tekoälyavustajan, tekemä ja ihmisen tarkistama.Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


