Pienissä kunnissa äänestetään aktiivisesti palveluiden puolesta – vaalileimasin heilui kiivaimmin Etelä-Savossa
Suomalaisten käsitys aluevaalien tärkeydestä jakautuu. Ennakkoäänestyksen prosentit kunnissa vaihtelivat 17:n ja 45:n välillä.

Keski-Pohjanmaalla Lestijärvellä äänesti ennakkoon peräti 45,2 prosenttia äänioikeutetuista. Seuraavaksi tulivat Pello 42,5:llä ja Enonkoski 41,4 Kuva: Esko Keski-Vähälä
Lue lisää
Osaston luetuimmat
- Kärnä nostattaa boikottia Turkkia vastaan ‒ ”Annetaan Erdoganin maistaa omaa lääkettään” 17.5.
- Asiantuntijat kertovat, mitä Turkki oikeasti haluaa ja miten siihen pitää suhtautua ‒ ”Virallinen Suomi ei unohda selkään puukotusta heikolla hetkellä”17.5.
- Energialaskua voi pienentää monin tavoin sähköllä lämpenevässä kodissa ‒ ”Tuttuni selvisi koko talven lähes ilmalämpöpumpun varassa”14.5.
- Shanghaissa ei myyty viime kuussa ainoatakaan autoa17.5.
- Turkin Erdogan: Suomen ja Ruotsin edustajien ei kannata matkustaa Turkkiin, joka ei aio puoltaa maiden Nato-jäsenyyttä17.5.
- Eläkeläismiehelle myytiin ilmanvaihtoremontti, jota hän ei halunnut: ”Se kyllä riipaisi”15.5.
- Riihimäelle nousee tehdas, joka valmistaa jätteistä rakennusmateriaaleja 17.5.