
Marraskuun harmauteen mahtuu myös valopilkku – lähipäivät paikoin jopa poikkeuksellisen lämpimiä
Atlantilla pyörivä matalapaine työntää meille etelästä lämmintä ilmamassaa ja lämpötilat nousevat sekä yöllä että päivällä tavanomaista korkeammiksi. Myös aurinko saattaa pilkahtaa ainakin osassa maata.
Keskiviikon vastainen yö on varsin lauha lähes koko maassa. Lämpötilat ovat reippaasti plussalla paikoin Keski-Lapissa asti. Kuva: Jarno MelaSuomi on viimeiset pari viikkoa osunut monen matalapaineen reitille, mikä on näkynyt harmaana ja sateisena säänä. Tälläkään viikolla ei montaa aurinkoista syyspäivää sääkartoilla näy. Sen sijaan Atlantilla Norjan ja Islannin välimaastossa liikuskeleva matalapaine nostaa meille lämpimähköä ilmamassaa etelästä.
Tänään tiistaina erityisesti lännen sisämaassa lämpötilat nousevat paikoin harvinaisen puolelle eli ennustettujen lämpötilojen toistuvuus on kerran 10-30 vuodessa.
Keskiviikon vastainen yö on varsin lauha lähes koko maassa; lämpötilat ovat reippaasti plussalla paikoin Keski-Lapissa asti. Keskiviikkopäivä puolestaan on selvästi viikon lämpimin päivä etenkin maan keski- ja itäosassa, missä päivälämpötilat ovat paikoin poikkeuksellisen korkeita eli niiden toistuvuus on kerran yli 30 vuodessa.
Harvinaisista lämpötiloista huolimatta viikko ei tunnu juuri edellisviikkoa kummemmalta, sillä tasaisen harmaa pilvikatto pitää sinitaivaan edelleen piilossa ja sadealueita liikkuu maamme yli useampia. Päivät eivät myöskään tunnu kovin lämpimiltä, sillä lämpötilat ovat korkeimmillaankin noin 10-12 asteessa. Keskiviikon ylimmät lämpötilat ovat kuitenkin yleisesti syys-lokakuun vaihteen tasolla eikä tuuli juuri pääse lisäämään viileyden tuntua.
Näillä näkymin torstaina öisen sadealueen siirryttyä Suomen itäpuolelle on suurin mahdollisuus päästä näkemään aurinkoa, kun pilvipeite repeilee lännestä alkaen. Lapissa pilvimassa voi kuitenkin vielä pysytellä tiukasti päällä ja sateitakin tulee paikoin.
Kirjoittajat ovat Ilmatieteen laitoksen meteorologeja
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


