KHO piti markkinaoikeuden päätöksen voimassa: Valiolle 70 miljoonan euron sakot
Seuraavina jonossa kilpailijoiden yli sadan miljoonan korvausvaatimukset.
Minna Luoto poimi maaliskuussa maitotölkkejä linjalta tarkistuspunnitukseen Valion Riihimäen meijerissä. Kuva: Kimmo HaimiKorkeimman hallinto-oikeuden mukaan Valio on käyttänyt väärin määräävää markkina-asemaansa ja syyllistynyt perusmaidoissa saalistushinnoitteluun vuosina 2010–2012.
Kuluttaja- ja kilpailuvirasto (KKV) päätti joulukuussa 2012, että Valio on käyttänyt määräävää markkina-asemaansa väärin ja syyllistynyt perusmaidoissa saalistushinnoitteluun vuosina 2010–2012.
Markkinaoikeus piti KKV:n päätöksen voimassa ja langetti vuonna 2014 Valiolle 70 miljoonan euron sakon.
Markkinaoikeuden mukaan Valiolla oli yksityiskohtainen suunnitelma Arla Ingmanin syrjäyttämiseksi maitomarkkinoilta hinnanalennuksilla.
Valio valitti markkinaoikeuden päätöksestä korkeimpaan hallinto-oikeuteen. KHO päätti, ettei Valion tarvitse maksaa sakkojaan ennen kuin sen valitus on ratkaistu KHO:ssa tai asiassa annetaan toinen määräys.
Valion kilpailijat vaativat Valiolta saalistushinnoittelusta yhteensä yli sadan miljoonan euron korvauksia.
Maaseudun Tulevaisuus kertoo asiasta lisää päivän mittaan.
Lue aiheesta lisää:
Arlan Kiskola: Vahingonkorvausvaatimusta mietitään
Valion Kaunisto: KHO:n päätös ei vaikuta tuottajahintaan
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
