Pouta nosti Limingan vesilinnut korkeuksiin
Sakari Jaara asetti riistapeltoon merihanhien houkutuskuvia. reijo vesterinen Kuva: Viestilehtien arkistoLIMINKA (MT)
Sorsajahdin aloituspäivän sää oli ainakin Pohjois-Pohjanmaan Limingassa liian hyvä. Poudalla linnut lentävät korkealla haulien ulottumattomissa.
Vapon entiselle turvesuolle Hirvinevalle oli tiistaina kutsuttu 13 metsästäjää. Kolmen ensimmäisen tunnin aikana alle puolet metsästäjistä sai saalista.
Lintuja näkyi paljon, mutta aiempia vuosia vähemmän. Ensimmäisten laukausten kajahdettua sorsat ja muut vesilinnut nousivat korkealle ja lensivät jonnekin, ilmeisesti merelle.
Jahtipäällikkö Sakari Jaara asetti riistapeltoon hanhenkuvia. Alueella on nähty kesän aikana kolmekin merihanhipoikuetta, mutta metsästyksen alettua lintuja ei tavattu.
Metsästäjillä oli käytössään kaksi noutavaa koiraa, labradorinnoutajia molemmat. Koirilla riitti töitä koko päiväksi.
Pertti Vanhala onnistui jahdin alkuvaiheessa pudottamaan viisi sinisorsaa. Niistä kolme jäi niin hankalaan paikkaan, että koirakaan ei niitä heti löytänyt.
REIJO VESTERINEN
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
