Alexander Stubb kertoo allekirjoittavansa sopimuksen jäänmurtajayhteistyöstä Donald Trumpin kanssa – Reuters: Kyse 11 jäänmurtajasta
Jäänmurtajat ovat menossa Yhdysvaltain rannikkovartioston käyttöön.
Presidentti Alexander Stubbin mukaan Yhdysvaltain hallinto on käynyt jäänmurtajaneuvotteluja suoraan yritysten kanssa. LEHTIKUVA / Emmi Korhonen.Presidentti Alexander Stubb kertoo viestipalvelu X:ssä allekirjoittavansa Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin kanssa yhteisymmärryspöytäkirjan jäänmurtajayhteistyöstä. Pöytäkirja luo pohjan kaupallisille sopimuksille, hän sanoo.
Stubbin mukaan Yhdysvaltain hallinto on käynyt neuvotteluja suoraan yritysten kanssa.
”On hienoa, että suomalaiseen osaamiseen luotetaan. Yhteistyö hyödyttää Suomea ja Yhdysvaltoja. Sopimus ei olisi ollut mahdollinen ilman presidentti Trumpia”, Stubb sanoo X:ssä.
Stubb ja pääministeri Petteri Orpo (kok.) tapaavat tänään Trumpin Valkoisessa talossa Washingtonissa.
Myös Orpo on kommentoinut asiaa X:ssä.
”Positiivisia uutisia meriteollisuudelle, taloudelle ja työllisyydelle. Jäänmurtajayhteistyö Suomen ja USA:n välillä etenee, kun allekirjoitamme yhteisymmärryspöytäkirjan, joka luo pohjan kaupallisille sopimuksille”, hän kirjoittaa.
Stubb ja Orpo eivät tarkentaneet pöytäkirjan yksityiskohtia.
Uutistoimisto Reuters kertoo, että sopimus koskisi yhteensä 11:tä jäänmurtajaa. Näistä neljä valmistettaisiin suomalaisilla telakoilla ja seitsemän Yhdysvalloissa.
Reutersin nimettömän virkamieslähteen mukaan kaupan arvo yhdestätoista jäänmurtajasta olisi arviolta noin 6,1 miljardia dollaria (5,2 miljardia euroa).
Jäänmurtajat ovat menossa Yhdysvaltain rannikkovartioston käyttöön. Tarkoituksena on Reutersin mukaan, että ensimmäinen jäänmurtaja toimitettaisiin vuoteen 2028 mennessä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


