Jo toinen valtava öljypäästö Venäjän tundralla
Öljyputken murtuminen aiheutti 44,5 tonnin polttoainepäästön maaperään Tukharin kylän lähellä Venäjän tundralla viime sunnuntaina.Tukhar sijaitsee lähellä Jenisein sivujokea Bolshaja Khetaa.
Kaivosyhtiö Norilsk Nikelin tytäryhtiö Norilsktransgaz tiedotti vuodon kestäneen vain 15 minuuttia. Hätäpalvelun kerrottiin saapuneen nopeasti paikalle ja onnistuneen pysäyttämään vuodon.
“Alueen asukkaille tapauksesta ei koitunut terveydellisiä riskejä. Valunut polttoaine pyritään keräämään pois kaikin mahdollisin keinoin”, yhtiö tiedotti.
Tietoa siitä, valuiko polttoainetta mahdollisesti pilaamaan alueen vesiä, sen sijaan ei ole.
Tapaus sattui vain muutama viikko sen jälkeen, kun Norilskissa valui 20 000 tonnia dieselpolttoainetta Ambarnaja-jokeen.
Venäjän kalastusvirasto Rosrybolovstvo kuvasi tuolloin polttoainevuotoa ekologiseksi katastrofiksi.
"Jo nyt voidaan sanoa, että Norilo-Pyasinsky -vesistön ekologisen tasapainon palauttaminen vie vuosikymmeniä", viraston tiedottaja Dmitri Klokov sanoi.
Toukokuun lopulla tapahtunut vuoto oli peräisin lämpövoimalaitosyhtiö NTEK:n yksiköstä. Yhtiön, kuten Norilsktransgazinkin, omistaa Norilsk Nikel.
Toukokuisen tapauksen jälkeen presidentti Vladimir Putin antoi tukensa hätätilan julistamiselle Norilskiin.
Viime sunnuntain tapauksen jälkeen Putin allekirjoitti asetuksen, joka edellyttää öljy-yhtiöiltä ja polttoaineita käsitteleviltä yrityksiltä asianmukaisia varosuunnitelmia polttoainevuotojen varalta.
Norilsk Nikel on maailman johtava nikkelin ja palladiumin tuottaja. Yhtiön omistaa Venäjän rikkain mies, Vladimir Potanin, jonka nettovarallisuus on Forbesin mukaan lähes 20 miljardia US-dollaria.
Yhtiö omistaa Suomessa Harjavallassa toimivan nikkelitehtaan.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


