Lintutornit kisaavat lauantaina
Lintujärjestö BirdLife Suomen Tornien taisto järjestetään tulevana lauantaina 9. toukokuuta.
Valtakunnallisessa tapahtumassa lintuharrastajat kisaavat siitä, mistä lintutornista nähdään ja kuullaan eniten lintulajeja kello 5–13. Samalla tehdään lintuharrastusta tunnetuksi ja kerätään varoja äärimmäisen uhanalaisen heinäkurpan suojeluun.
Tornien taisto järjestetään jo 22. kerran. Mukana on yli 300 lintutornia etelärannikolta Lappiin ja Ahvenanmaalta Pohjois-Karjalaan. Vastaava tapahtuma järjestetään samaan aikaan myös Ruotsissa ja Tanskassa.
Tapahtumaan voi ilmoittautua mukaan perjantaihin 8.5. saakka. Yleisö on tervetullut jokaiseen kisaan osallistuvaan torniin. Yli 80 tornilla järjestetään lisäksi opastettu linturetki kello 10.
Tornien taistosta löytyy tietoa nettiosoitteesta http://www.birdlife.fi/lintuharrastus/tornien_taisto.shtml.
Viime vuonna kisassa oli mukana 326 lintutornia. Voittajajoukkue kilpaili Porin Yyterin lietteiden uudella tornilla, josta lajeja havaittiin 104. Myös kolmella muulla tornilla havaittiin vähintään 100 lajia.
Maikki Kulmala
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
