Talousrikoksia viime vuonna ennätysmäärä
Törkeiden velallisen epärehellisyystapausten ja verorikosten määrä on kasvanut.Poliisi kirjasi viime vuonna ennätykselliset 1 842 uutta talousrikosilmoitusta, joka on suurin määrä viimeiseen kymmeneen vuoteen.
Törkeitä velallisen epärehellisyyksiä koskevia ilmoituksia kirjattiin 310 kappaletta. Niiden määrä on noussut kolmessa vuodessa 53 prosenttia. Törkeiden veropetosten määrä on noussut samalla aikavälillä 34 prosenttia.
Tullin tietoon tuli yhteensä 856 veropetosta. Eri törkeysasteisten veropetosten määrä on kasvanut 62 prosenttia kolmessa vuodessa.
Myös törkeiden veropetosten suhteellinen osuus on korkea. Vuonna 2015 Verohallinto teki rikosilmoituksen 543 veropetoksesta, joista yli 82 prosenttia koski törkeitä veropetoksia.
Rikosilmoitukset johtavat useimmiten tuomioon. Vuonna 2015 rikostuomioistuimissa päätettiin 300 juttua: syyte hylättiin vain 29 kertaa ja lopuissa annettiin tuomiot.
Verohallinto teki aiempaa enemmän verotarkastuksia
Vuosina 2014 ja 2015 Verohallinnossa tehtiin yli 4 500 verotarkastusta, kun aiempina vuosina tarkastuksia oli yli tuhat kappaletta vähemmän. Lukumäärien kasvua selittävät muun muassa painotus riskiperusteiseen tarkastustapaan ja reaaliaikaiseen toiminnan tarkastuksiin.
Myös harmaan talouden tarkastuksia tehtiin viime vuonna huomattavasti enemmän kuin edellisinä vuosina. Silloin havaittiin selvästi enemmän peiteltyä osinkoa kuin edellisinä vuosina.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


