kirja Amerikan makuja apukokin matkassa
Aikuisten ja lasten yhteisiä ruuanlaittohetkiä on viime vuosina otettu aiempaa paremmin huomioon myös ruokakirjoissa.
Miikka Järvinen ja Maija Koski ovat julkaisseet jo toisen lasten kanssa ruuanlaittoa opastavan keittokirjansa.
Kirjassa Apukokki maailmalla tutustutaan Yhdysvaltojen monipuoliseen ruokakulttuuriin. Resepteissä matkataan Kaliforniassa ja Louisianassa, sekä maistellaan USA:n meksikolaisen, kiinalaisen, intialaisen ja italialaisen keittiön anteja.
Lähtökohtaisesti yhteisessä ruuanlaitossa vastuu on aina vanhemmalla. Vanhempi lukee reseptin, ennen kuin keittiössä puuhat aloitetaan, ja tekee myös tarvittavat alkuvalmistelut. Resepteissä on selkeä ohjaus, mitkä asiat sopivat apukokin hoidettaviksi ja mitkä kuuluvat aikuisen tehtäviin.
Samalla kun kirja on hauska keittiömatka lasten ja aikuisten yhteiseen kokkaukseen, se on monipuolinen kattaus USA:n ruokaklassikoihin. Ohjeista löytyvät niin omenapiiras kuin hampurilaisetkin. Siinä maistellaan jambalayaa ja kurpitsaruokia. Makumatkalle on näillä ohjeilla helppo pistäytyä, kun inspiraatio iskee.
maikki kulmala
Miikka Järvinen, Maija Koski: Apukokki maailmalla.
216 sivua. Schildts & Söderströms.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
